Duże wahania na Wall Street, ale dzień kończy się wzrostami

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się solidnymi wzrostami, chociaż w ciągu dnia główne indeksy amerykańskich giełd utrzymywały się pod kreską. W centrum uwagi pozostają coraz mocniejsze obawy o recesję w globalnej gospodarce.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,05 proc. i wyniósł 31.097,26 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 1,06 proc. i wyniósł 3.825,33 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,90 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.127,85 pkt.

Po raz czwarty w ostatnich pięciu tygodniach indeksy amerykańskich giełd zanotowały tygodniowe spadki. Dow jest na 1,3-minusie, S&P 500 stracił 6,7 proc., a Nasdaq zniżkował 4,1 proc.

Ze spółek rosły akcje deweloperów. PulteGroup zyskał 6,5 proc., Lennar i D.R. Horton wzrosły po ponad 5 proc.

Indeks S&P 500 sektora użyteczności publicznej zyskał 2,5 proc.

Kurs General Motors zniżkował po podaniu rozczarowujących prognoz zysku na II kw. (1,6-1,9 mld USD vs konsensus 2,5 mld), chociaż na koniec dnia zyskał 1 proc.

Słabe prognozy wyników przedstawione przez Microna zepchnęły pod kreskę zarówno akcje tej spółki (spadek na koniec dnia o 3 proc.), jak i innych producentów chipów z USA. Traciły kursy: Nvidii, Qualcomm, czy Western Digital.

Ponad 20-proc. spadek zaliczyły walory Kohl, sieci sklepów detalicznych. Powodem wyprzedaży były informacje o wycofaniu się spółki ze sprzedaży części biznesu, wobec niesprzyjających warunków rynkowych oraz cięcie prognoz finansowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański o danych GUS: Polska gospodarka rośnie coraz szybciej

Odblokowaliśmy inwestycje, środki europejskie i finansowanie samorządów - skomentował opublikowany w czwartek szybki szacunek wzrostu PKB minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Podkreślił, że polska gospodarka rośnie coraz szybciej.

Ile wyniosła inflacja w lipcu? Jedna kategoria wyraźnie w górę

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2026 roku były o 3 proc. wyższe niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu miesięcznym inflacja wyniosła 0,8 proc., a największy wpływ na wzrost cen miał transport.

ORLEN z certyfikatem dla produkcji biokomponentów. Rafineria w Płocku zwiększy przerób biosurowców

ORLEN uzyskał certyfikat Krajowego Systemu Zrównoważonego Rozwoju Instytutu Nafty i Gazu (KZR INiG) dla procesu współuwodornienia biosurowców w rafinerii w Płocku. Dokument potwierdza, że wykorzystywane przez spółkę surowce odnawialne oraz sposób ich przetwarzania spełniają wymagania Unii Europejskiej.

Polska gospodarka przyspieszyła. GUS podał szybki szacunek PKB

Produkt krajowy brutto (PKB) Polski zwiększył się realnie o 3,8 proc. rok do roku w drugim kwartale 2026 roku – wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. W analogicznym okresie 2025 roku wzrost PKB wyniósł 3,3 proc.