Drugi dzień spadków na Wall Street

Po niewielkiej przecenie we wtorek, także w środę spadły notowania akcji na nowojorskich giełdach. Inwestorów do wyprzedaży popchnęły obawy o wyniki spółek w II kwartale.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,42 proc. do 27 219,85 pkt. Indeks S&P 500 zniżkował o 0,65 proc. do 2984,42 pkt. Nasdaq Composite spadł o 0,46 proc. do 8185,21 pkt.

O 0,9 proc. zniżkowały notowania Amazona, po tym jak Komisja Europejska poinformowała w środę o wszczęciu formalnego dochodzenia antymonopolowego, by ocenić, czy wykorzystanie przez Amazon poufnych danych od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na tej platformie narusza reguły konkurencji UE.

Akcje Bank of America podrożały o 0,7 proc. po publikacji wyższe od oczekiwań zysk na akcję w II kw., ale jednocześnie wiceprezes banku ds. finansowych ostrzegł, że obniżka stóp przez Fed może uderzyć w zyski z tytułu odsetek.

Ponad 10 proc. potaniała działająca w branży transportowej firma CSX, po publikacji słabszych od prognoz analityków wyników finansowych. Spółka ostrzegła, że jej przychody w cały roku mogą spaść o 1-2 proc.

W czwartek raporty kwartalne zaprezentują Morgan Stanley, Microsoft, Philip Morris, UnitedHealth, a w piątek: American Express i BlackRock.

- Obraz II kwartału wygląda na mniej pozytywny niż to się wydawało i wątpię, żeby zarządy firm były niezwykle optymistyczne na resztę roku - powiedział Maris Ogg, szef firmy Tower Bridge Advisors.

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell powiedział we wtorek, że Fed "cierpliwie monitoruje" ryzyka dla perspektyw wzrostu PKB w USA i "podejmie odpowiednie działania, by podtrzymać ekspansję gospodarczą".

-  Biorącpod uwagę tylko inflację, czułbym się pewnie, argumentując za kilkoma obniżkami stóp procentowych przez końcem roku - powiedział w wywiadzie dla CNBC szef chicagowskiego oddziału Fed, Charles Evans.

Te wystąpienia potwierdzają oczekiwania inwestorów, że na najbliższym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku pod koniec lipca, dojdzie od obniżki stóp procentowych przynajmniej o 25 pb.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW Koks podlicza trzy dekady certyfikowanych standardów zarządzania

W 2026 roku przypada 30-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Jakością w JSW Koks oraz 15-lecie certyfikacji Systemu Zarządzania Energią. Wieloletnie utrzymywanie certyfikowanych systemów zarządzania oraz ich regularna recertyfikacja potwierdzają zgodność funkcjonowania spółki z międzynarodowymi normami oraz zachowanie najwyższych standardów zarządzania - podkreśla JSW Koks.

Pracująca dla kopalń spółka planuje emisję akcji, by pozyskać środki na zaspokojenie wierzycieli

Zarząd PKP Cargo chce wyemitować w ofercie publicznej od 75 mln do 89,57 mln akcji o nominalnej wartości 1 zł każda, co ma zapewnić środki na spłatę zobowiązań firmy - poinformowała we wtorek wieczorem spółka. O tym, czy plany zostaną przyjęte, ma zdecydować piątkowe nadzwyczajne walne zgromadzenie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".