Drogi: nową ulicę z węglem w nazwie wybudują w Łodzi

1500547381 nowoweglowa lodz zdit

fot: ZDiT

Ulica Nowowęglowa w Łodzi o przyszłego roku obsłuży ruch do dworca kolejowego Łódź Fabryczna i Nowego Centrum

fot: ZDiT

Ponad 15 mln zł kosztować będzie budowa ulicy Nowowęglowej, która powstanie nad tunelem kolejowym prowadzącym do ukończonego w ubiegłym roku podziemnego dworca Łódź Fabryczna. Planuje się, że Nowowęglowa będzie gotowa w drugiej połowie 2018 roku.

Biegnąca równolegle do ul. Tuwima Nowowęglowa będzie stanowić przedłużenie alei Grohmanów, która stanie się jedną z dwóch głównych ulic prowadzących do dworca Łódź Fabryczna i całego Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), czyli obszaru miasta o powierzchni ok. 100 ha, który od kilku lat poddawany jest intensywnej przebudowie i rewitalizacji.

Jak poinformował PAP Piotr Wasiak z Zarządu Inwestycji Miejskich do przetargu na budowę zgłosiły się cztery firmy. Jako najlepszą wybrano ofertę firmy Skanska, która chce wykonać to zadanie za 15,8 mln złotych.

Pierwsze prace przy budowie Nowowęglowej rozpoczną się tego lata. Ulica będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Powstaną przy niej chodniki, zieleńce, oświetlenie oraz droga rowerów. Zarezerwowany zostanie także teren pod torowisko, które w przyszłości budowane będzie w ramach projektu Tramwaje dla Łodzi.

Inwestycja obejmuje też budowę specjalnych łączników, które umożliwią wjazd na ulicę Kopcińskiego. Projekt obejmuje także nową pętlę autobusową przy Wydawniczej oraz przebudowę fragmentu ul. Tuwima.

Ukończenie całej inwestycji planowane jest na drugą połowę 2018 roku.

Na terenie NCŁ, które uznawane jest za największy projekt urbanistyczny realizowany od czasów powstania Łodzi, zostanie przebudowanych lub powstanie 9 km dróg, a także 2,5 km torowisk. Na planie miasta pojawi się 30 zupełnie nowych ulic, placów, skwerów i pasaży.

Częścią NCŁ jest m.in. zrewitalizowana zabytkowa elektrociepłownia EC1, w której już działa Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Planetarium; obecnie w kompleksie powstaje interaktywne Centrum Nauki i Techniki.

NCŁ zostało także wytypowane jako miejsce realizacji wystawy światowej, tzw. małego Expo w 2022 roku, o którego organizację stara się Łódź. Proponowanym tematem wystawy jest rewitalizacja obszarowa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.