Dr Konrad Tausz: Wielu byłych górników dotknęło wykluczenie społeczne

- Ci ludzie nie byli przygotowani do skutków, jakie niesie tak ogromna zmiana w życiu - mówi dr Konrad Tausz, kierownik Zakładu Badań Ekonomicznych w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach w rozmowie z Anną Stańczyk i Tomaszem Głogowskim, jaką opublikowała "Gazeta Wyborcza".

 

Obszerny wywiad pt. "Kto poprowadzi górnika za rękę"  traktuje o problemach zwolnionych w latach 90. górników, którzy w zamian za odprawę odeszli z kopalń, ale okazało się, że "nie poradzili sobie z życiem poza nimi" i dziś zaliczani są do grupy wykluczonych społecznie albo poważnie zagrożonych takim wykluczeniem.

 

Rozmowa skupia się na nowym projekcie pomocy socjalnej, który przewiduje, że byłym górnikom zostaną przydzieleni asystenci socjalni. "Pomogą im kupić buty, nauczą płacić rachunki i powiedzą, że przed rozmową kwalifikacyjną trzeba umyć zęby" - opisuje "Gazeta Wyborcza".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tauron Ciepło zwiększa przepustowość sieci ciepłowniczej z Elektrociepłowni Łagisza

Spółka Tauron Ciepło rozpoczęła zwiększanie przepustowości sieci ciepłowniczej, która umożliwi dodatkową produkcję ciepła z Elektrociepłowni Łagisza. Od sezonu grzewczego 2026/27 z tamtejszego ciepła będą mogli korzystać m.in. mieszkańcy Sosnowca.

1764399499 gadowski

Gadowski: Problemy JSW nie zaczęły się wczoraj

Problemy JSW nie zaczęły się wczoraj - podkreślił podczas posiedzenia Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych poseł Krzysztof Gadowski z KO.

Dzięki unijnym pieniądzom odzyskają blask. Dotacje dostaną też górnicze obiekty

Rewitalizacja parku miejskiego w Tarnowskich Górach, adaptacja budynku kotłowni dawnej kopalni Saturn w Czeladzi na centrum wspinaczkowe czy wyposażenie otwartego muzeum przemysłowego w nowym centrum Dąbrowy Górniczej - znalazły się wśród 15 projektów rewitalizacji obszarów miejskich z woj. śląskiego, które uzyskały blisko 310 mln zł wsparcia z programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FESL).

Dzisiaj zawyją syreny. To nie alarm, a test systemu

W sobotę, 1 sierpnia 2026 r. o godz. 17.00, na terenie województwa śląskiego zostanie przeprowadzony wojewódzki trening systemów wykrywania i alarmowania. Test będzie jednocześnie formą upamiętnienia 82. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.