Deputaty: rozpoczęła się wypłata rekompensat przez spółki

fot: Witold Gałązka/ARC

Do pierwszych uprawnionych, którzy wnioskowali o wypłatę 10-tysięcznej rekompensaty za utracony deputat węglowy (na zdjęciu w Katowicach w siedzibie b. KHW) przelewy wysłano już w czwartek i piątek

fot: Witold Gałązka/ARC

Rozpoczęły się wypłaty 10-tysięcznych rekompensat za utracone prawo do bezpłatnego węgla. Górnicze spółki dostały już pieniądze z budżetu. W niektórych spółkach pierwsze przelewy wysłano w czwartek, 14 grudnia. Gdzie indziej rozpoczną się w poniedziałek.

Uprawnionych do rekompensat jest ponad 235 tys. górniczych emerytów i rencistów. W końcu ub. tygodnia Ministerstwo Energii informowało o procedurach zmierzających do przekazania środków budżetowych do przedsiębiorstw wypłacających, które rozpoczną wypłaty "niezwłocznie" po otrzymaniu pieniędzy na ten cel z budżetu państwa. Pieniądze mają być wypłacane stopniowo - nie wszyscy uprawnieni otrzymają je w jednym czasie.

W piątek, 15 grudnia, przedstawiciele spółek, które przyjęły najwięcej wniosków o rekompensaty, poinformowali PAP, że na ich konta - po sfinalizowaniu formalności - spłynęły już budżetowe dotacje.

JSW: sporo przelano od piątku
Rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która przyjęła ponad 52 tys. wniosków o rekompensaty, Katarzyna Jabłońska-Bajer powiedziała, że pieniądze na ten cel spłynęły w czwartek i znaczna część przelewów wysyłana jest w piątek.
- Ostatnie planujemy gdzieś na 29 grudnia - zasygnalizowała.

Tauron Wydobycie: pierwsze przelewy w czwartek
Zofia Mrożek z zespołu relacji z otoczeniem spółki Tauron Wydobycie (przyjęła ok. 4,8 tys. wniosków) przekazała, że środki na wypłatę rekompensat wpłynęły na konto spółki w czwartek i jeszcze w czwartek dokonano przelewu pierwszej transzy rekompensat na konta osób uprawnionych.

SRK i PGG: od poniedziałku
Rzecznik Spółki Restrukturyzacji Kopalń, która wraz z Polską Grupą Górniczą przyjęła ponad 175 tys. wniosków, Witold Jajszczok powiedział PAP, że tam także wpłynęły już budżetowe środki. Zaczną one być przesyłane uprawnionym od poniedziałku.

LW Bogdanka: brak potwierdzenia
Spółka Lubelski Węgiel Bogdanka (przyjęła ok. 2,8 tys. wniosków) do czasu publikacji depeszy nie przekazała informacji dotyczących terminów rozpoczęcia wypłaty środków.

Osoby uprawnione otrzymają środki w wybranej przez siebie formie - przelewami na wskazany we wniosku rachunek bankowy lub przekazem pocztowym na wskazany adres. Z informacji SRK wynika, że liczna jest grupa emerytów i rencistów korzystających z tej drugiej możliwości. Spółki wypłacające zawarły w tej sprawie umowy z pocztą, negocjując wysokość opłat za przesłanie pieniędzy przekazem pocztowym.

Ustawa o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla weszła w życie w październiku, a wnioski o 10-tysięczną rekompensatę były przyjmowane do 18 listopada. W końcu listopada nastąpiła nowelizacja budżetu państwa, dzięki czemu możliwe jest uruchomienie ponad 2,3 mld zł dotacji na wypłatę rekompensat przez spółki.

Przedsiębiorstwami wypłacającymi świadczenie - zgodnie z ustawą - są: Spółka Restrukturyzacji Kopalń, Jastrzębska Spółka Węglowa, Tauron Wydobycie i Lubelski Węgiel Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.