Częstochowa: większa kwota na dotacje do domowych kotłów

fot: Jarosław Galusek/ARC

Samorządy będą mogły określić, jakim paliwem mieszkańcy będą mogli palić w piecach i wyznaczą standardy techniczne dla kotłów

fot: Jarosław Galusek/ARC

O 200 tys. zł, łącznie do wartości 380 tys. zł prezydent Częstochowy zwiększył kwotę przeznaczoną na dopłaty miasta do wymiany kotłów grzewczych przez mieszkańców. Chcąc zapewnić dotacje wszystkim wnioskującym prezydent skorzystał z rezerwy, którą dysponuje.

Jak podało w czwartek (10 sierpnia) biuro prasowe częstochowskiego magistratu, o wyasygnowaniu dodatkowych 200 tys. złotych przesądziło zainteresowanie mieszkańców. Wnioski o dotację do zakupu przyjaznych środowisku systemów grzewczych można było składać do końca maja br. Pierwotna, zarezerwowana w budżecie Częstochowy kwota na ten cel - 180 tys. zł - była według miasta znacząco wyższa od ubiegłorocznej.

"Cieszy tak duże zainteresowanie, które świadczy o wzroście ekologicznej świadomości mieszkańców" - uznał cytowany prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

"Wymiana starych pieców to jedno z wielu działań na rzecz czystego powietrza w Częstochowie, dzięki którym walczymy z niską emisją i ograniczamy zjawisko smogu, który jest w okresie grzewczym realnym zagrożeniem" - dodał.

O wsparcie mogły ubiegać się osoby, które zdecydowały się na demontaż kotła opalanego węglem, miałem lub koksem i instalację nowego, bardziej przyjaznego środowisku. O dotację sięgającą 50 proc. kosztów zakupu nowego kotła (bez kosztów projektu i montażu) - jednak nie więcej niż 3 tys. zł - można było ubiegać się przy wymianie kotła na ekologiczny piec na paliwo stałe 5 klasy.

Z kolei w przypadku wymiany ogrzewania węglowego na kocioł gazowy lub olejowy, podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, bądź ogrzewania elektrycznego, kwota dotacji to 50 proc. kosztów zakupu nowego kotła (bez kosztów projektu i montażu) lub podłączenia do sieci - jednak nie więcej niż 5 tys. zł.

Oprócz dopłat do wymiany kotłów Częstochowa zapewnia w tym roku łącznie 70 tys. zł na dotacje do montażu kolektorów słonecznych wspomagających system grzewczy lub służących do wytwarzania ciepłej wody użytkowej w budynkach i lokalach mieszkalnych. 10 tys. zł to kwota w budżecie tego miasta na dotacje do usuwania elementów budynków zawierających azbest.

Wiosną miasto rozpoczęło również program dotacji do montażu urządzeń służących do produkcji energii ze źródeł odnawialnych (OZE): instalacji solarnych, fotowoltaicznych oraz powietrznych pomp ciepła. To projekt z planowanym budżetem ponad 5 mln zł realizowany w formule "Słonecznej Gminy", który ma być współfinansowany z Unii Europejskiej.

Według wcześniejszych danych wydatki Częstochowy w latach 2013-2015 na inwestycje związane ze zmianą systemu ogrzewania i termomodernizacją w budynkach mieszkalnych lub użyteczności publicznej będących własnością lub współwłasnością tej gminy sięgnęły blisko 39 mln zł. W ciągu poprzednich 10 lat Częstochowa dofinansowała wymianę blisko 1,2 tys. pieców w budynkach i lokalach prywatnych, od 2009 r. dopłaciła także do montażu 107 instalacji solarnych.

Częstochowa jest jednym z wielu miast woj. śląskiego, które zapewnia dotacje dla mieszkańców na modernizację systemów grzewczych. Od lat takie programy prowadzą samorządy szczególnie dotkniętych problemem centralnej i południowej części regionu.

W 2015 r. Katowice dofinansowały wymianę 355 kotłów za blisko 1,8 mln zł, w 2016 roku było to 515 pieców za ponad 4 mln zł. Dodatkowo w latach 2015-2016 stolica regionu dofinansowała kwotą ponad 1,1 mln zł instalację 197 źródeł odnawialnej energii. W tym roku Katowice zaplanowały wsparcie dla wymiany prawie 800 pieców oraz montażu prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.