Czeladź zrewitalizuje cechownię b. kopalni Saturn, by utworzyć tam muzeum

fot: Kajetan Berezowski

W kategorii zrewitalizowany obiekt użyteczności publicznej nagrodę marszałka przyznano zmodernizowanemu budynku elektrowni po dawnej kopalni Saturn w Czeladzi, w którym od listopada ub. roku działa Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia

fot: Kajetan Berezowski

W ciągu dwóch lat cechownia b. kopalni Saturn w Czeladzi (Śląskie) zostanie zrewitalizowana pod kątem utworzenia w niej Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego - zapowiedzieli w środę czeladzcy samorządowcy. Tego dnia podpisali umowę na wykonanie prac.

- Cieszę się, że dzięki tej inwestycji Czeladź zyska unikatowy obiekt w skali całego regionu. Jestem przekonany, że w ciągu dwóch lat to miejsce zmieni się nie do poznania, a Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego stanie się ważnym punktem turystycznym na mapie naszego województwa - powiedział burmistrz Czeladzi Zbigniew Szaleniec.

Miasto liczy, że nowe muzeum, podobnie jak zabrzańska kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza, działające w ramach Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, stanie się ważnym punktem na turystycznej mapie regionu i upamiętni historię zagłębiowskiego górnictwa węglowego. W zrewitalizowanej cechowni ma znaleźć się też mediateka.

Do oszacowanej na 21,1 mln zł inwestycji pod nazwą "Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu" samorząd Czeladzi otrzymał dofinansowanie (16,9 mln zł z puli Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na dziedzictwo kulturowe i - dodatkowo - 2 mln zł z budżetu państwa) w marcu 2018 r.

Jak wyjaśniał wówczas czeladzki magistrat, chodzi o utworzenie w cechowni kopalni Saturn muzeum poświęconego węglowej tradycji Zagłębia Dąbrowskiego, a także umieszczenie w pokopalnianym obiekcie filii Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Według wcześniejszych informacji inwestycja ma polegać na przebudowie dawnej cechowni, łaźni, szatni i części administracyjnej kopalni Saturn oraz adaptacji tego budynku pod kątem nowych funkcji.

Czeladzcy samorządowcy przekonywali, że muzeum pod względem tematyki będzie jedynym tego typu w Zagłębiu Dąbrowskim. Żadna z instytucji muzealnych na terenie pogranicza małopolsko-śląskiego nie porusza bowiem w formie ekspozycji tematycznej kwestii powstania i rozwoju tam górnictwa czy jego postindustrialnego dziedzictwa.

W czeladzkim muzeum organizowane mają być m.in.: wystawy stałe i czasowe, wykłady, wieczory autorskie, lekcje muzealne, spacery historyczne. Biblioteka ma włączać się w działania organizowane przez muzeum, a razem mają współpracować z istniejącą już na terenie kopalni Saturn Galerią Sztuki Współczesnej Elektrownia.

Koordynująca prace dotyczące cechowni spółka Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Czeladzi wyłoniła wykonawcę modernizacji i adaptacji obiektu w powtórzonym przetargu. W pierwszym, przeprowadzonym w 2018 r., jedyna oferta opiewała na 46 mln zł brutto, przy budżecie 20,1 mln zł brutto.

Następnie miasto negocjowało wydłużenie unijnego projektu. W tegorocznym postępowaniu spłynęło osiem ofert - najtańsza, złożona przez warszawską firmę Anna-Bud, przy budżecie 30,7 mln zł, zmieściła się w tej kwocie. W ostatnich dniach Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrywała jeszcze protest jednego z konkurentów, odrzucając go.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.