Chorzów: mieszkańcy zdecydowali, na co wydać 1,6 mln zł

Mieszkańcy Chorzowa zdecydowali w głosowaniu, na co wydać 1,6 mln zł z budżetu miasta. Na liście zadań znalazły się m.in. rewitalizacja Parku Hutników i utworzenie dodatkowych miejsc parkingowych.

Budżet obywatelski w Chorzowie jest realizowany po raz pierwszy. W lutym mieszkańcy czterech dzielnic mogli zgłaszać urzędowi miasta, na co chcieliby wydać 1,6 mln zł.

Wpłynęło 1,2 tys. propozycji, które przeanalizował miejski zespół ds. budżetu obywatelskiego. Dla każdej z dzielnic wybrano po sześć najczęściej wymienianych zadań do realizacji. Każde z zadań musiało spełniać wymogi formalne, tzn. znajdować się na terenie należącym do miasta lub użytkowanym przez miasto.

Głosowanie trwało przez trzy tygodnie kwietnia. Mieszkańcy wypełniali specjalnie przygotowane ankiety, stawiając znak X przy zadaniu, które ich zdaniem warto było poprzeć. Głosy mogli wrzucać do urn ustawionych m.in. w szkołach i parafiach. Każdy mieszkaniec mógł wskazać trzy spośród sześciu propozycji wybranych dla dzielnicy.

Ostatecznie w głosowaniu wyłoniono po jednym zadaniu dla każdej dzielnicy.

Jak poinformował w czwartek (9 maja) rzecznik prasowy chorzowskiego Urzędu Miasta Krzysztof Karaś, mieszkańcy zdecydowali, by te 1,6 mln zł przeznaczyć na rewitalizację Parku Hutników w Chorzowie Centrum, budowę parkingu przy skrzyżowaniu ulic 3-Maja i Floriańskiej w Chorzowie II, modernizację Alei Wycieczkowej w Chorzowie Starym oraz utworzenie dodatkowych miejsc postojowych i parkingowych w Chorzowie Batorym.

"Wiele sugestii mieszkańców przekazanych nam we wnioskach jest już wpisana w tegoroczny plan inwestycyjny i będzie wkrótce realizowana" - poinformował Urząd Miasta.

Samorząd liczy na to, że zdobyte w tym roku doświadczenie zaowocuje w kolejnych latach, zwiększy m.in. liczbę mieszkańców zainteresowanych decydowaniem, na co wydać pieniądze z budżetu miasta.

W głosowaniu udział wzięło ok. 2900 osób, oddano ponad 5500 głosów.

- Ponad dwa razy więcej osób zainteresowało się budżetem niż złożono wniosków (1,2 tys.). Myślę, że jak powstanie pierwsza inwestycja, to zainspiruje mieszkańców do udziału w głosowaniach w kolejnych latach - powiedział Karaś.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.