Ceny miedzi w górę, sierpień najlepszym miesiącem wzrostu od marca

Miedź drożeje w piątek na giełdzie w Szanghaju. Kończący się sierpień może okazać się miesiącem najsilniejszych wzrostów notowań metalu od marca tego roku - podają maklerzy.

Miedź w dostawach natychmiastowych na największym rynku gotówkowym Changjiang, drożała każdego dnia w tym tygodniu i była w czwartek droższa o 255 juanów (37 USD) od cen najbardziej aktywnych kontraktów.

W dostawach na grudzień miedź na giełdzie metali w Szanghaju zdrożała w piątek o 2,6 proc. do 50.970 juanów za tonę.

W tym tygodniu kontrakt ten zdrożał w Szanghaju o 8,7 proc., a w tym miesiącu o 12 proc.

Na giełdzie LME w Londynie miedź w dostawach trzymiesięcznych zyskała w piątek rano 2,7 proc. do 6.440 USD za tonę.

Metal na Comex w Nowym Jorku również zyskał ponad 2 proc. i kosztuje obecnie 2,9330 USD za funt.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rozbudują ważną drogę ekspresową. Jest przetarg

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na rozbudowę trasy S1 na odcinku Mysłowice-Lędziny.

Od 30 lat ZUS "naprawia" pracowników

Niemal 1,8 mln osób skorzystało już z rehabilitacji leczniczej ZUS. Program, który w tym roku obchodzi 30-lecie, pomaga odzyskać sprawność i wrócić do aktywności zawodowej osobom zagrożonym utratą zdolności do pracy. Od 13 kwietnia 2026 r. orzeczenia dotyczące potrzeby rehabilitacji wydają także fizjoterapeuci zatrudnieni w ZUS.

PSE nie planują na dziś ogłoszenia okresu przywołania na rynku mocy

Polskie Sieci Energetyczne nie planują na dzisiaj ogłoszenia okresu przywołania na rynku mocy - poinformował w środę premier Donald Tusk. Dodał, że we wtorek nadwyżka mocy w systemie elektroenergetycznym spadła poniżej wymaganego poziomu, ale dziś ta sytuacja nie powinna się powtórzyć.

Ceny paliw w dół? Tusk: Poczekajmy 48 godzin

Rząd każdego dnia będzie przygotowany do ewentualnej reakcji ws. cen paliw - zapewnił w środę premier Donald Tusk. Zapowiedział, że poczeka 48 godzin, bowiem - jak przypomniał - prezydent USA Donald Trump nie wykluczył, że w ciągu 48 godzin cieśnina Ormuz zostanie odblokowana.