Od piątku przebudowa przejazdu przez ul. Węglową. Kierowcy będą musieli korzystać z objazdów

fot: Tomasz Rzeczycki

Ulica Węglowa w Bytomiu zostanie odnowiona, ale przebiegu nie zmieni

fot: Tomasz Rzeczycki

W najbliższy piątek, 14 lipca, rozpocznie się przebudowa przejazdu drogowo-tramwajowego przez ul. Węglową w Bytomiu. Kierowcy będą musieli korzystać z przygotowanych objazdów - podał magistrat. Prace mają zakończyć się do 24 lipca.

Przebudowa przejazdu przy ul. Węglowej jest prowadzona w ramach modernizacji torowiska tramwajowego z centrum miasta do zajezdni w Stroszku.

Kierowcy jadący od strony ul. Strzelców Bytomskich, aby dojechać do ul. Węglowej, będą musieli skorzystać z objazdu al. Jana Nowaka Jeziorańskiego (wjazd na obwodnicę w kierunku na Opole), a następnie ul. Celną i Zachodnią do ul. Węglowej - poinformował Urząd Miejski w Bytomiu.

Kierowcy jadący w kierunku ul. Strzelców Bytomskich od strony ul. Topolowej i Węglowej będą musieli skorzystać z objazdu ul. Zachodnią, Celną i Dąbrowa Miejska w kierunku do ronda Solidarności.

Prace związane z przebudową przejazdu drogowo-tramwajowego powinny zakończyć się do poniedziałku, 24 lipca. Lokalne władze apelują do kierowców o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zmienionej organizacji ruchu.

Umowę na modernizację infrastruktury tramwajowej pomiędzy centrum Bytomia a zajezdnią w dzielnicy Stroszek podpisano blisko rok temu. Koszt zadania, w ramach którego powstaje 14 km nowych torów, to niemal 72 mln zł netto (ponad 88,5 mln zł brutto). Zgodnie z zapisami umowy, prace powinny się zakończyć do 29 sierpnia 2023 r. Modernizacja obejmuje torowisko wzdłuż ul.: Tarnogórskiej, Strzelców Bytomskich oraz Władysława Łokietka wraz z pętlą tramwajową przy zajezdni Stroszek.

Dwutorowa linia tramwajowa budowana jest w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych, zaś przejazdy torowo-drogowe i przejścia przez torowisko powstają z użyciem prefabrykowanych płyt torowych. W ramach inwestycji przebudowany zostanie układ zasilania wraz ze słupami i siecią trakcyjną. Wybudowane zostaną nowe perony tramwajowe, zamontowane elektrycznie sterowane i podgrzewane zwrotnice oraz system smarownic minimalizujący hałas.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.