Był pomysł wygaszenia górnictwa z przyczyn politycznych

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku ustawa o rynku mocy zostanie uchwalona i notyfikowana przez Komisję Europejską - zaznacza minister energii

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

- Działka, którą kieruję, jest trudna. W górnictwie było dużo niepokojów. Był pomysł wygaszania tej branży z przyczyn politycznych, a nie gospodarczych - mówił we wtorek, 12 grudnia, w porannej audycji Polskiego Radia pt. "24 Pytania" minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Prowadząca Dorota Kania prosiła ministra o wypowiedź w związku z formowaniem nowego rządu pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego, który w poniedziałek, 11 grudnia, desygnowany został przez Prezydenta RP na prezesa Rady Ministrów. Skład gabinetu na razie nie zmienił się, co Tchórzewski przyrównał do sztafety:

- Jak w sztafecie, pałeczka została przekazana w inne ręce, ale zespół jest ten sam. To duże novum w polityce. Dotychczas zmiana premiera wiązała się z konfliktem. Podstawową potrzebą Polski jest większa aktywność gospodarcza i w polityce zagranicznej. W takiej sytuacji potrzeba nowej twarzy i innego podejścia – objaśniał minister energii.

Podkreślił, że Polska koniecznie powinna przystąpić do ofensywy politycznej, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią na świecie.
- To niezbędne, biorąc pod uwagę negatywna politykę, prowadzoną przez wiele państw w stosunku do Polski - powiedział.

Podsumowując dwulecie rządów PiS Tchórzewski ocenił, że w sprawach społecznych spełnione zostały obietnice wyborcze. Rodzą one wydatki, dla których "musimy zapewnić pokrycie", a to wymaga "ofensywy gospodarczej:
- Gwarancją takiej ofensywy jest premier Mateusz Morawiecki. Zadaniem premiera jest rozwój gospodarczy, ekspansja na zewnątrz, odkłamanie obrazu Polski i odbudowa sojuszy – wyliczał minister Tchórzewski.

Tezę o nieprzyjaznej presji z zagranicy minister zilustrował sytuacją zastaną w sektorze energetycznym.
- Działka, którą kieruję, jest bardzo trudna. Zaczęliśmy od modernizacji w górnictwie, gdzie było dużo niepokojów. Był zamysł wygaszania górnictwa z przyczyn politycznych, a nie gospodarczych. To była uległość poprzedniego rządu na pewne inspiracje, związane z chęcią spowalniania wzrostu gospodarczego Polski. To twarda walka. Nie ma się co dziwić, że inne państwa wspierają swoje przedsiębiorstwa. Budowanie sojuszy w działalności politycznej jest rzeczą konieczną – powiedział Tchórzewski.

Podkreślił, że poprzednie władze zahamowały inwestycje w górnictwie:
- W czasach poprzedniego rządu nie było żadnej inwestycji w nowe kopalnie czy wydobycie. Zasłaniano się tym, że Unia nie chce węgla. To Rosja zdecydowała, że w Czechach może być elektrownia atomowa, a w Polsce nie. Podjęliśmy działania współpracy energetycznej z państwami bałtyckimi. Wzrost zużycia prądu, związany w rozwojem gospodarczym, będziemy pokrywali odnawialnymi źródłami energii – mówił gość Polskiego Radia 24.

Minister energii opisał też potrzebę modernizacji całej polskiej sieci elektroenergetycznej:
- Temperatura około zera stopni powoduje oblodzenie sieci, a nasze są już przestarzałe - Tchórzewski mówił o awariach w systemie przesyłu prądu. Dodał, że obecnie trwa rozbudowa sieci najwyższych napięć i unowocześnianie sieci niższych napięć. Tchórzewski zapewnił, że przy wdrożonym planie każdy rok przynosił będzie zauważalną poprawę w kondycji polskiego systemu elektroenergetycznego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.