Bośnia: ratownicy zostawili pod ziemią 5 górników

1409997468 raspotocje zenica bosnia os

fot: oslobodjenje.ba

Po wybuchu gazu w bośniackiej kopalni węgla Raspotocje ratownicy wydobyli na powierzchnię 29 uwięzionych pod ziemią górników

fot: oslobodjenje.ba

Ratownicy wydobyli w piątek (5 września) 29 żywych górników z wyrobisk bośniackiej kopalni węgla, które zawaliły się dobę wcześniej. Zastępy ratownicze odwołano, choć 5 zasypanych górników ciągle pozostaje pod ziemią - informuje dziennik The Guardian.

Do katastrofy górniczej doszło po niewielkim trzęsieniu ziemi w środkowej Bośni w czwartek (4 września). Wstrząsy doprowadziły w kopalni do wybuchu gazu i tąpnięć. Udało się wyprowadzić łącznie 29 górników. Pięciu w zasypanej strefie uznano za zmarłych.

Mężczyzn wydobywano z dołu pojedynczo. Na nadszybiu w kopalni Raspotocje w mieście Zenica witały ich płaczące ze szczęścia rodziny - relacjonują agencje. W pułapce ponad 500 m pod ziemią górnicy spędzili całą noc. Uratowani nie odnieśli poważnych obrażeń.

Esad Civic, dyrektor kopalni, poinformował, że wstrzymano akcję ratowniczą po wyciągnięciu w sumie 29 zasypanych. Ratownicy stwierdzili, że nie byli w stanie dotrzeć do pozostałych.

Jak podał mediom szef związków zawodowych w kopalni Mehmed Oruc, w czwartek wieczorem po wybuchu gazu zawaliły się dwa chodniki. 22 pracowników samodzielnie uciekło szybem, wynosząc z sobą dwóch rannych kolegów.

Jest to już trzeci podobny wypadek w kopalni Raspotocje w tym roku. W dwóch poprzednich eksplozjach gazu (ostatnia zaledwie miesiąc temu) rannych zostało 16 górników. Ta sama kopalnia w 1982 r. była sceną największej katastrofy górniczej w historii Bośni, gdy wybuch zabił 39 ludzi.

Rodziny i związkowcy oskarżają dyrekcję kopalni o to, że niedostatecznie zareagowała na ostatni wypadek. Wzburzyło ich szczególnie początkowe pomniejszanie skali tragedii, gdy oficjalnie informowano, że pod ziemią uwięzionych jest tylko 8 górników. Liderzy związkowi mówią, że sprzęt ratunkowy pojawił się w kopalni dopiero 7 godzin po wybuchu.

Zdaniem dyrektora Civica, który odrzuca oskrażenia, tragedii nie można było zapobiec.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.