Bogusław Hutek: Opozycja dziś krytykuje a parę miesięcy temu chciała upadłości PGG i górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej Solidarności

fot: Maciej Dorosiński

- To obrzydliwe, że parlamentarzyści opozycji dzisiaj krytykują górnictwo za to, że brakuje nam krajowego węgla, ale jeszcze parę miesięcy temu umywali ręce, a nawet bezwstydnie podnieśli je głosując za upadłością Polskiej Grupy Górniczej, kiedy w grudniu i styczniu była głosowana ustawa ratunkową dla polskiego górnictwa – mówi Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności” w poniedziałkowym wywiadzie dla Dziennika Zachodniego.

Zdaniem szefa górniczej „S” dla górników, związkowców, ludzi związanych z branżą dzisiejsza krytyka parlamentarzystów opozycji dotycząca braków na rynku węgla brzmi fałszywie i jest niewiarygodna. Dziś zdaniem związkowca parlamentarzyści opozycji krytykują górnictwo, ale jeszcze parę miesięcy temu umywali ręce, a nawet podnieśli je głosując za upadłością Polskiej Grupy Górniczej, kiedy w grudniu i styczniu była głosowana ustawa ratunkową dla polskiego górnictwa.

- Wtedy w Senacie dla przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej – nawet tych z Górnego Śląska – kariery i dyscyplina partyjna były ważniejsze niż kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w PGG S.A., która traciła płynność finansową i którą skazywali po prostu na likwidację bez programu pomocy publicznej - mówi Bogusław Hutek, szef górniczej „Solidarności” w poniedziałkowym wywiadzie dla Dziennika Zachodniego.

Zdaniem związkowca w sprawach górnictwa opozycja zawsze zachowywała się jak hipokryci. - Dobrze pamiętamy czasy PO, kiedy przed wyborami w 2015 roku musieliśmy protestować na ulicach i bronić swoich miejsc przed likwidacją. Gdzie był wtedy pan poseł Gadowski, razem ze swoimi kolegami, posłami z Górnego Śląska z Platformy Obywatelskiej? Pamiętamy jak strzelano do górników, którzy bronili swoich miejsc pracy, a po rządach Platformy żeby ratować górnictwo musieliśmy w PGG, JSW i innych spółkach zrzec się części swoich wynagrodzeń – przypomina B. Hutek.

W dalszej części wywiadu można przeczytać m. in. o tym, że ewentualne zwiększenie wydobycia będzie wymagało zmiany umowy społecznej, planach związanych ze zwiększeniem zatrudnienia oraz ewentualnych kontrolach dotyczących marż pośredników.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnictwo 2.0. Dawne kopalnie będą ogrzewać całe miasta przez kolejne 200 lat?

Co po węglu? To jedno z najczęściej zadawanych ostatnio pytań na Śląsku. Odpowiedzi na nie padło już wiele. Jedna z nich wynika z projektu GeoSolar. Opiera się on na idei wykorzystania energii geotermalnej wód kopalnianych i energii słonecznej. Jego założenia przedstawili w ub. tygodniu naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa.

Ponad 60 proc. młodych Polaków korzysta z AI podczas zakupów

Ze sztucznej inteligencji przy podejmowaniu decyzji o zakupach korzysta 65,5 proc. Polaków - wynika z badania UCE Research i Shopfully Poland. Eksperci wskazali, że AI jest wykorzystywana m.in. do porównywania produktów, szukania najlepszych cen czy inspiracji.

Prezes ARP: Polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą

Ukraiński biznes potrzebuje miejsc bezpiecznych oraz stwarzających warunki do rozwoju i uczestniczenia w jednolitym europejskim rynku - ocenił w piątek w rozmowie z PAP prezes ARP Daniel Ryczek. Jego zdaniem m.in. polskie parki przemysłowe mogą być łącznikiem między Europą Zachodnią a Ukrainą.

Ile zapłacisz za paliwo podczas weekendu? Maksymalne ceny od soboty do poniedziałku

Od soboty do poniedziałku włącznie litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 6,02 zł, benzyny 98 - 6,70 zł, a diesla - 6,17 zł. Oznacza to wzrost ceny maksymalnej wszystkich rodzajów paliw w porównaniu z piątkiem.