Aktualności

1722250168 fotowoltaika1

Rusza nabór wniosków o wsparcie na inwestycje w OZE

Do końca października potrwa nabór wniosków w ramach programu dla przedsiębiorców dot. efektywności energetycznej i inwestycji w OZE - wynika z piątkowego komunikatu NFOŚiGW. Budżet naboru wynosi 1,3 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował, że celem programu Efektywność energetyczna i OZE w przedsiębiorstwach -

Inwestor zaadaptuje opuszczony Dom Partii, wcześniej bractwa górników

Opuszczony, znany w Bytomiu gmach dawnego Brackiego Stowarzyszenia Zawodowego przy u. Żeromskiego, po wojnie funkcjonujący jako Dom Partii, ma nowego właściciela - przekazał bytomski magistrat. W budynku może powstać ponad 30 mieszkań. Jak przypomniało w swojej informacji miasto, chodzi o gmach zbudowany w 1910 r. w stylu modernistycznym według projektu Paula Spillera. Początkowo był

Jerzy Buzek: Obawiam się przerażających danych

- To nie jest tak, że Zielony Ład pozbawiony jest zagrożeń. Zagrożenia są takie, że ludzie mogą temu nie podołać. Obawiam się, że pojawią się różnego rodzaju protesty, ale zawsze trzeba zadawać pytania tym, którzy protestują – co proponujecie w zamian? Macie konkretną propozycję, przecież protestujecie? – powiedział portalowi netTG.pl Gospodarka Ludzie prof. Jerzy

Śladami pradawnych śląskich górników

Naukowcy z Wydziału Nauk Przyrodniczych Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przy współpracy niemieckich koleżanek i kolegów reprezentujących Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus od kilku lat badają historię górnictwa kruszcowego na terenach dzisiejszych Tarnowskich Gór i okolic. Najnowsze wyniki badań są m.in. pokłosiem zastosowania lidaru, technologii

1727937749 tgnr18

Scenariusz dla górnictwa AD 1994

Przez cały 2024 rok świętujemy 30-lecie założenia „Trybuny Górniczej”. Naszym Czytelnikom przypominamy najciekawsze fragmenty tekstów, które w tygodniku ukazywały się dokładnie 30 lat temu. Zapraszamy do lektury!   6 października 1994 r. ukazał się 18 numer „Trybuny Górniczej”. „Scenariusz dla górnictwa” - to tytuł czołówkowy, w którym pisaliśmy, że światło

1701358140 bielszowice

Jubileusz 120-lecia kopalni. W Bielszowicach bito rekordy

Z obchodzącą jubileusz 120-lecia bielszowicką kopalnią wiąże się wiele ciekawych, czasem nawet tajemniczych opowieści. Jedną z nich jest opowieść o skarbie ukrytym w czeluściach podziemnych chodników przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Budziła ciekawość zarówno wśród samych pracowników, jak i mieszkańców okolicznych osiedli. Podobno skarb miał zostać ukryty w

Wyniki LW Bogdanka po 6 miesiącach

Lubelski Węgiel Bogdanka podsumował pierwsze półrocze. Spółka w tym okresie miała 1670,6 mln zł przychodu. EBITDA wyniosła 262,7 mln zł, a EBIT -1132 mln zł. Strata netto za okres styczeń-czerwiec to 908 mln zł. Natomiast zysk ze sprzedaży wyniósł 44 mln zł. – Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2024 roku są odzwierciedleniem wyzwań, z jakimi mierzymy się na rynku

1694764353 jswlogistic jsw

Prezes JSW: Sytuacja jest poważna

Rosnące koszty pracownicze oraz inwestycje przy spadającym wydobyciu – na to zwrócił uwagę Ryszard Janta, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – To wszystko świadczy o tym, w jak poważnej sytuacji spółka się dzisiaj znajduje i jak poważne wyzwania przed spółką stoją – powiedział szef spółki węglowej podczas poniedziałkowej (30 września) półrocznej konferencji

Strata Bumechu w pierwszym półroczu

W pierwszym półroczu 2024 r. Grupa Kapitałowa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy wpływ miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w

1727933858 powodz2 bogdanka

Od górników z Lubelszczyzny dla powodzian

Lubelski Węgiel Bogdanka dołączył do grona firm i instytucji, które zorganizowały pomoc dla powodzian. Górnicza spółka przekazała m.in. 150 łóżek polowych, śpiworów i poduszek, które poprzez Fundację „Solidarni Górnicy” trafiły do lubelskiego Caritasu, a potem bezpośrednio do najbardziej potrzebujących. Jak podały służby prasowe LWB, pracownicy przynosili do zakładu

Górnicze fejki - felieton Jacka Korskiego

Krąży w internecie filmik o tym, że chińskie górnictwo węglowe wydobywa na dobę tyle węgla, ile polskie wydobędzie przez cały rok, czyli 40 milionów ton. I choć chińskie górnictwo jest olbrzymie, to jest to zwykły fake news, czyli tytułowy fejk. Gdyby to była prawda, toby oznaczało, że nasi chińscy koledzy wydobywają rocznie co najmniej 10 miliardów ton węgla (licząc tylko

Po zamknięciu wiaduktu ul. Mikołowskiej w Katowicach zmiany w ruchu

W poniedziałek rano zamknięty zostanie przejazd pod wiaduktem kolejowym ul. Mikołowskiej w Katowicach. Uniemożliwi to przejazd tą główną arterią, wprowadzone zostaną objazdy, zmienione zostaną trasy przebiegających tamtędy 28 linii autobusowych. Jak wynika z informacji miasta, przejazd pod wiaduktem zostanie zamknięty w poniedziałek nad ranem. Najbliższe otwarte wiadukty

Prezydent EURACOAL: Na wielkie zmiany nie ma co liczyć

Rozmowa z dr hab. ALICJĄ KRZEMIEŃ, prezydentem stowarzyszenia EURACOAL Już od ponad trzech miesięcy stoi pani na czele ważnej dla węgla i energetyki węglowej organizacji EURACOAL. To z pewnością spore wyzwanie w trudnych dla węgla czasach? Tak, jest to dla mnie duże wyzwanie, które traktuję w pewnym sensie jako kredyt zaufania dany mi za dotychczas zrealizowaną pracę. Przypomnę,

1629357709 elektrownia rybnik pgegiek

Czarne złoto odeszło po angielsku

Nastąpiło to, co nieuchronne. 1 października Wielka Brytania zakończyła oficjalnie produkcję prądu z węgla. Wyłączono ostatnią elektrownię węglową Ratcliffe-on-Soar w hrabstwie Nottinghamshire w środkowej Anglii, znanym głównie dzięki rozbójnikowi Robin Hoodowi. To zakończyło definitywnie 142-letnią historię brytyjskiej energetyki węglowej. Tymczasem w Polsce PGE

Tyle będą zarabiać górnicy z Bogdanki

Zakończyły się negocjacje płacowe w Lubelskim Węglu Bogdanka. W porozumieniu ustalono, że maksymalne przeciętne miesięczne wynagrodzenie w 2024 r. wyniesie 13 168 zł brutto na pracownika – to wzrost o 11,4 proc. w stosunku do minionego roku. Jak poinformowali we wspólnym komunikacie do załogi przedstawiciele zarządu LW Bogdanka oraz związków zawodowych działających w spółce

Z Aniołem Stróżem na poziomie 1200

Ponad 50 godzin spędził pod ziemią. Czekał na ratunek, a myśl o synu dodawała mu otuchy w chwilach zwątpienia. To wszystko przeżył w lipcu tego roku sztygar z ruchu Rydułtowy kopalni ROW, Dominik Majlinger. Został on uratowany przez ratowników po wysokoenergetycznym wstrząsie, który wystąpił 1200 m pod ziemią. Rybniczanin dołączył tym samym do grona górników, których

Zaslepka

Tym żyje Polska i świat - odszkodowania dla powodzian

Odszkodowania dla powodzian, rosyjska ofensywa w Donbasie wyczerpała się, kolejne powodzie na świecie – o tym piszą polskie media w sobotę 5 października. TVP Info informuje: – Prawie 181,5 mln złotych zaliczek oraz odszkodowań z tytułu szkód po wrześniowej powodzi – wypłaciło już PZU. To jeszcze nie koniec wypłat, do tego ich skala jest oczywiście znacznie większa, bo

1727930504 zbiornik ziemowit arc

Pora na torkretowanie, czyli co?

W ruchu Ziemowit kopalni Piast-Ziemowit na poziomie II (500 m) trwają prace remontowo-modernizacyjne zbiornika retencyjnego urobku. Inwestycja jest niezbędna z punktu widzenia dostosowania zbiornika do bieżących potrzeb zakładu górniczego i podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracującej w tym rejonie załogi. Zbiornik zlokalizowany jest na poziomie II (500 m) w ruchu Ziemowit. Ma

1548329142 tomislawice kwb konin

Wielkopolska walczy o utrzymanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji

- Fundusz Sprawiedliwej Transformacji powinien być kontynuowany w kolejnych perspektywach unijnych - uważa pełnomocnik zarządu województwa wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej Maciej Sytek. Wskazał, że rozmowy na ten temat już się rozpoczęły. - Walczymy o utrzymanie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, by te pieniądze były do dyspozycji regionów węglowych.

Rynek mocy do modyfikacji, dodatkowe aukcje

Średni koszt rynku mocy przenoszony w opłacie mocowej w latach 2025-2028 będzie wynosić rocznie ok. 8,5-9 mld zł - wynika z OSR projektu noweli ustawy mocowej. Nowe przepisy zakładają przeprowadzenie czterech aukcji uzupełniających dla źródeł niespełniających norm emisji. W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy.

Zaslepka

Dow z nowym rekordem wszech czasów

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami głównych indeksów, a Dow Jones ustanowił nowy rekord wszech czasów. Dobre nastroje inwestorów to efekt wyraźnie lepszych od oczekiwań najnowszych danych z amerykańskiego rynku pracy. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,81 proc., do 42.352,75 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,90 proc. i wyniósł 5.751,07 pkt.

Ta kopalnia ma 120 lat

Bielszowicki zakład górniczy obchodzi swoje 120. urodziny. To wielkie święto nie tylko załogi, ale całej miejscowej społeczności. Przez lata z kopalnią związane były losy setek, a nawet tysięcy rodzin z Rudy Śląskiej i ościennych miast. Do dnia dzisiejszego zresztą jest jednym z największych pracodawców w mieście. „Prace przygotowawcze przed otwarciem kopalni w Bielszowicach