Aktualności

Postępowanie na stanowisko prezesa PGG w toku

Postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa Polskiej Grupy Górniczej jest w toku i nie zostało jeszcze zakończone - dowiedział się portal netTG.pl Gospodarka-Ludzie od Ewy Grudniok, rzecznik prasowej spółki. Rada nadzorcza zakończyła już etap rozmów z kandydatami. Dotyczyły one m.in. znajomość roli i odpowiedzialności PGG w procesie transformacji sektora górnictwa węgla

1739968833 autobio gaz

Stalowe transporty ciężarówkami na biogaz

35 tys. kilometrów - taki dystans pokonały ciężarówki na bioLNG, które przewoziły stalowe produkty z hut w Dąbrowie Górniczej i Krakowie do klientów w Belgii i Holandii. To już trzeci test alternatywnego paliwa w transporcie lądowym koncernu – po elektrykach i pojazdach zasilanych paliwem HVO100 przyszedł czas na biogaz, który dostarczyła firma Shell. ArcelorMittal Poland testuje

PGE planuje zbudować elektrownię gazową na miejskiej działce

Polska Grupa Energetyczna planuje zbudować w Ostrowie Wlkp. elektrownię gazową. Miasto chce wydzierżawić na ten cel działkę o pow. 5 ha - przekazała na swoim profilu prezydent miasta Beata Klimek. Prezydent Ostrowa Wlkp. poinformowała, że rozmowy władz miasta z przedstawicielami PGE w sprawie inwestycji polegającej na budowie elektrowni gazowej w mieście były prowadzone od wielu

W Zabrzu można się starać o ekologiczne wsparcie

Od 19 lutego 2025 r. ruszył w Zabrzu nabór do projektu grantowego  „Czyste Zabrze – transformacja energetyczna miasta. Budynki mieszkalne” współfinansowanego ze środków funduszy europejskich - poinformował w komunikacie Urząd Miejski w Zabrzu. Projekt polega na udzielaniu dofinansowania właścicielom lub współwłaścicielom budynków mieszkalnych, jednorodzinnych na terenie

1729845552 s1

Górniczy urząd ma zespół, który przygląda się drążeniu tuneli

W Wyższym Urzędzie Górniczym odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu do spraw ruchu zakładów prowadzących działalność na podstawie art. 2 ustawy - Prawo geologiczne i górnicze. Chodzi m.in. o zakłady, które drażą tunele, czy prowadzą działalność turystyczną w nieczynnych wyrobiskach kopalnianych - poinformował WUG w komunikacie. Zespół został powołany 31 grudnia 2024 r.

Umowa pożyczki z BGK na ponad 7,6 mld zł na rozwój sieci

Energa-Operator podpisała z BGK umowę na ponad 7,6 mld zł pożyczki ze środków KPO na rozwój inteligentnych sieci elektroenergetycznych w latach 2022-2036 - poinformowała w środę Energa. Dodała, że chce w ten sposób refinansować wydatki kwalifikowane poniesione na ten projekt, Zarząd Energi poinformował, że 19 lutego 2025 r. spółka zależna Energa-Operator - podpisała z Bankiem

1555522426 za pulawy slawomir klak

Zawiadomienie prokuratury dotyczące zakupów gazu

Grupa Azoty złożyła do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa powiązanego z zakupami gazu w latach 2022-2023 - poinformowała w środę spółka. Dodała, że chodzi o wyrządzenie szkody majątkowej na co najmniej 932 mln zł. Zawiadomienie o podejrzeniu wyrządzenia szkody majątkowej na co najmniej 932 mln zł złożono do Prokuratury Regionalnej w Krakowie.

Energia czysta, ale umowy już niekoniecznie

Marzyłeś o eko-rewolucji w domu? Zamiast tego była umowa jak prawny labirynt? Prezes UOKiK wydał decyzje wobec dwóch spółek z sektora OZE. Nakazał zmianę niedozwolonych postanowień i nałożył kary finansowe – łącznie prawie 3 mln zł. Zakwestionowane klauzule umożliwiały m.in. wyłączenie odpowiedzialności przedsiębiorcy za błędy montażowe, jednostronne zmiany istotnych

PKM w Jaworznie wzbogaci się o 7 kolejnych autobusów elektrycznych

Siedem kolejnych autobusów elektrycznych trafi wkrótce do Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie. Całkowity koszt inwestycji to ponad 27,5 mln zł, z czego blisko 19,1 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. “Elektryki“ już dziś stanowią większość pojazdów floty jaworznickiego PKM. Nowe autobusy o długości 12

1721990419 secretary working

Mniej pracodawców pozwala na pracę zdalną

Liczba firm, które pozwalają swoim pracownikom na pracę zdalną, w ubiegłym roku spadła o 9 pkt proc. - wynika z badania Grant Thornton. Firmy, które nie oferują takiej formy pracy, najczęściej wskazują na brak narzędzi, np. laptopów. Z badania na zlecenie Grant Thornton wynika, że duże i średnie firmy w Polsce w ciągu ostatniego roku ograniczyły możliwość pracy zdalnej. Pod

Zaslepka

Duże z pianką pod okiem UOKIK

UOKiK będzie miał w polu zainteresowania zachowanie sieci handlowych i ich rolę na rynku piwa - wynika z ankiety przeprowadzonej przez UOKiK wśród producentów piwa. “Niektóre z browarów badanych przez UOKiK podkreśliły rosnącą siłę sieci handlowych, sojuszy zakupowych i presję na obniżanie cen piw pomimo wzrostu kosztów jego wytwarzania. Sojusze zakupowe, jakkolwiek zezwolone,

1700118944 budowa adobestock

Wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2024 r. wzrosło do 7140,52 zł

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej po potrąceniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe w 2024 roku wzrosło do 7140,52 zł z 6246,13 w 2023 roku - podał GUS. Wspomniane wynagrodzenie w drugim półroczu 2024 r. wyniosło 7262,39 zł wobec 6445,71 zł w drugim półroczu 2023 roku.

O tym mówi Polska i świat

Temat Ukrainy dominuje media w Polsce i na świecie. Jak potoczą się kontrowersyjne negocjacje pomiędzy Putinem a Trumpem? Nasz biznes martwi się o rynek pracy po tym, jak za wschodnią granicą zapanuje spokój. Zapraszamy do lektury przeglądu mediów 19 lutego. * Parkiet.com: Na giełdzie rekord goni rekord. Co dalej? Na europejskich rynkach, szczególnie polskim, od tygodni panuje

1739950560 bolesta mkis

Zielonego Ładu nie da się wypowiedzieć, dlatego chcemy go zmienić

- Nie ma prawnej procedury “wypowiedzenia“ Zielonego Ładu. Możemy go ignorować i płacić później kary albo aktywnie zabiegać o zmiany. My wybieramy drugą opcję - powiedział “Rzeczpospolitej“ wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta. Wiceszef resortu klimatu w wywiadzie opublikowanym w środę przypomniał, że “Zielony Ład to szereg różnych regulacji w całym

1722250311 fotowoltaika2

Potrzebne inwestycje w stabilizację systemu elektroenergetycznego

Rozwój OZE w Polsce nabiera tempa, ale potrzeba inwestycji w stabilizację systemu elektroenergetycznego - podkreślili uczestnicy debat eksperckich podczas targów odnawialnych źródeł energii Enex w Kielcach. Jednym z rozwiązań ma być rozwój sektora magazynowania energii. O rozwoju sektora magazynowania energii dyskutowali uczestnicy Pesa Smart Energy Forum. Anna Trudzik, dyrektor

Zaslepka

Na Wall Street lekkie wzrosty

Wtorkowa, pierwsza w tym tygodniu, sesja na Wall Street zakończyła się lekkimi wzrostami głównych indeksów pomimo spadków w ciągu dnia. S&P 500 ustanowił na koniec dnia nowy historyczny rekord notowań. Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,02 proc. do 44.556,34 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,24 proc. i wyniósł 6.129,58 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,07

Zaslepka

Skrót wiadomości ze spółek giełdowych

Grupa Kruk szacuje skonsolidowany zysk netto w czwartym kwartale 2024 r. na 115 mln zł, a EBITDA gotówkową na 604 mln zł - podała spółka w komunikacie. Konsensus PAP Biznes zakładał zysk netto w IV kw. na 175,1 mln zł. Arctic Paper szacuje skonsolidowany zysk netto w IV kwartale 2024 r. na 18,8 mln zł wobec 35,6 mln zł zysku rok wcześniej, a przychody na 810,8 mln zł wobec 825,9 mln

Konin preferowany w lokalizacji drugiej elektrowni atomowej

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej - powiedział we wtorek w Koninie (woj. wielkopolskie) wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Wskazał, że jedną z preferowanych lokalizacji w Programie polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) będzie Konin. We wtorek Wrochna, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury

Wprowadzenie rynku mocy poprawiło wystarczalność zasobów

Od czasu uruchomienia rynku mocy wystarczalność zasobów wytwórczych w polskim systemie elektroenergetycznym uległa istotnej poprawie - stwierdziło ministerstwo klimatu w ocenie funkcjonowania rynku mocy, z którą we wtorek zapoznał się cały rząd. Jak poinformowała Kancelaria Premiera, w ocenie funkcjonowania rynku mocy w latach 2018-2024, przedłożonej przez Minister Klimatu i

1734970834 azotypulawy

Azoty Puławy i budowa instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich

Zakłady Azotowe Puławy zawarły umowę z Mkango Polska ws. dzierżawy działki pod budowę instalacji separacji pierwiastków ziem rzadkich - poinformowała Grupa Azoty. Dodano, że inwestycja wzmocni bezpieczeństwo dostaw metali ziem rzadkich w Europie, stosowanych np. w pojazdach elektrycznych. Jak wyjaśniono we wtorkowym komunikacie umowa dzierżawy została zawarta z Mkango Polska sp. z

1720182399 kopalniabobrek

O tym piszą górnicze i energetyczne media

Nowe przepisy przewidują stopniowe zamykanie kopalń. Związkowcy z odpowiedzią od minister przemysłu. Szkolenia policjantów w wyrobiskach stacji ratowniczej. Ostatnie pożegnanie górnika z Knurowa-Szczygłowic. O tym 18 lutego pisze portal netTG.pl Gospodarka - Ludzie. * Nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego wprowadzi istotne zmiany mające na celu uporządkowanie

Kontrole NIK w związku z pozwami o zwrot subwencji z tarcz finansowych

NIK zapowiedziała we wtorek, że skontroluje PFR i CBA w związku z pozwami przeciwko firmom o zwrot subwencji z tarcz finansowych. Przypomniała, że tarcze te miały łagodzić skutki kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) poinformowała we wtorek, że przedstawiciele polskich przedsiębiorców skierowali do niej wnioski o przeprowadzenie kontroli w “bardzo