Związkowcy będą protestować pod siedzibą ministerstwa w Katowicach. „JSW bez górników nie istnieje”

Związkowcy z Sierpnia 80 na 12 grudnia zaplanowali protest pod gmachem Ministerstwa Energii w Katowicach.  - Górnicy JSW, dość tego teatru! Nie będziemy dłużej czekać, aż ktoś „łaskawie” przypomni sobie o tych, którzy dźwigają tę spółkę na barkach! - podkreślają związkowcy w mediach społecznościowych.

Będzie to kolejny w ostatnich miesiącach protest Sierpnia 80 dotyczący znajdującej się w trudnej sytuacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. - Ze strony rządu padło wiele słów na temat ratowania JSW, ale nadal zero konkretów. Nie ma czasu do stracenia, ponieważ spółka już za kilka tygodni może utracić płynność finansową. JSW już w tej chwili nie realizuje części zobowiązań, także tych wobec pracowników, czego dowodem jest deklaracja o wypłacie Barbórki zaledwie w 30 proc. - podkreśla Bogusław Ziętek, szef Sierpnia 80.

I dodaje: Najpilniejszą sprawą jest kwestia zwrotu składki solidarnościowej, czyli kwoty 1,6 mld zł niesłusznie pobranej od JSW w 2023 roku. Co prawda Ministerstwo Energii kilka dni temu unieważniło decyzję Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie odmowy wszczęcia postępowania dotyczącego składki, ale to wcale nie przybliżyło spółki do pomyślnego rozwiązania sprawy. Ten temat jest wałkowany od kwietnia br. i nic się nie wydarzyło. Podobnie jest zresztą z nowelizacją ustawy górniczej - coraz więcej wskazuje na to, że ustawa nie wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, co będzie ciosem dla każdej spółki, o której mowa w tym dokumencie.

Oprócz tematu nagrody barbórkowej i zwrotu składki solidarnościowej, na proteście wybrzmią też inne postulaty dotyczące JSW, np. te związane z cięciami przerostów kadrowych w spółce, likwidacją zbędnych stanowisk, ale także koniecznością stworzenia programu ratunkowego dla JSW. - Nie chodzi nam o jakąś "wydmuszkę", czyli plany tworzone przez zarząd spółki, ale długofalową, sensowną strategię naprawy JSW, z udziałem Ministerstwa Aktywów Państwowych - wyjaśnia Bogusław Ziętek.

127 mln zł na okrojone Barbórki w JSW

Przypomnijmy, w czwartek, 27 listopada zarząd JSW poinformował o podjęciu decyzji o "częściowej realizacji wypłaty nagrody z okazji Dnia Górnika oraz ekwiwalentu barbórkowego za 2025 rok".

Wypłata zostanie zrealizowana 3 grudnia 2025 r. wszystkim uprawnionym pracownikom w wysokości 30 proc. należnych świadczeń (dla każdego pracownika wyliczonych indywidualnie). Kwota brutto nagrody wraz z ekwiwalentem do wypłaty na dzień 3 grudnia 2025 r. wyniesie około 100,79 mln zł. Wraz z szacunkowymi narzutami pracodawcy, koszt powyższej nagrody wraz z ekwiwalentem wyniesie około 127,31 mln zł.

Jak podała JSW, pozostała kwota naliczonych świadczeń zrealizowana zostanie niezwłocznie po uzyskaniu przez spółkę wystarczających środków finansowych zapewniających jej stabilizację bieżącej płynności.

 

 

 

 

 

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.