Znamy postulaty, z jakimi górnicy pojechali do Warszawy wspierać rolników

1767956374 612371987

fot: FB/WZZ sierpień 80

Górnicy wspierają protestujących rolników

fot: FB/WZZ sierpień 80

+3 Zobacz galerię

1767956374 612371987

Węgiel paliwem przejściowym, decyzje podejmowane z uwzględnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju, a nie interesów partyjnych oraz wyhamowanie procesu wdrażania tzw. Zielonego Ładu - to postulaty, z jakimi do Warszawy pojechali związkowcy z WZZ Sierpnia 80, którzy 9 stycznia wspierają rolników w proteście przeciwko umowie Mercosur.

Związkowcy przedstawiają postulaty i argumenty w piśmie skierowanym do premiera Donalda Tuska. Czytamy w nim m.in.: "W imieniu reprezentowanych przez Nas pracowników sektora górniczego, energetycznego oraz przemysłu energochłonnego, zwracamy się z apelem o utrzymanie węgla jako paliwa przejściowego w polskim systemie energetycznym do czasu uruchomienia pierwszych elektrowni jądrowych w Polsce. Zwracamy uwagę, że harmonogram budowy i uruchomienia elektrowni atomowej, nawet przy jego konsekwentnej realizacji oznacza wieloletni okres przejściowy, w którym bezpieczeństwo energetyczne Państwa musi być zagwarantowane w sposób stabilny i przewidywalny. Węgiel jako surowiec krajowy, jest jedynym paliwem zapewniającym bezpieczeństwo energetyczne Kraju. Umożliwia on ograniczenie zależności od importu nośników energii, stabilizuje pracę systemu elektroenergetycznego oraz zapewnia miejsca pracy w regionach górniczych i przemysłowych. Pragniemy również podkreślić, że gwałtowne i przedwczesne odchodzenie od węgla, bez zapewnienia stabilnych mocy wytwórczych w energetyce jądrowej grozi wzrostem cen energii elektrycznej i cieplnej, czego już jesteśmy świadkami oraz doprowadzi do ubóstwa energetycznego obywateli".

Związkowcy zwracają uwagę, że w ich ocenie obecna polityka klimatyczna Unii Europejskiej bez uwzględnienia realiów gospodarczych i społecznych Polski prowadzi do systemowego zubożenia obywateli Polski, likwidacji miejsc pracy w przemyśle oraz drastycznego wzrostu kosztów życia obywateli. ETS i ETS2 nie są instrumentami ochrony klimatu lecz mechanizmem fiskalnym, który uderza bezpośrednio w polskie rodziny oraz przedsiębiorstwa.

"System ETS już dziś odpowiada za znaczną część wzrostu cen energii i ciepła , a planowany ETS2 obejmujący transport i budownictwo mieszkaniowe oznacza dalsze podwyżki cen paliw, ogrzewania i podstawowych usług. Dla milionów Polaków będzie to równoznaczne z ubóstwem energetycznym i trwałym obniżeniem poziomu życia" - ostrzega podpisany pod pismem Rafał Jedwabny, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej WZZ Sierpnia 80.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Piknik na Szkale z historią w tle

Radzionków nie zapomina o swej przeszłości, o znanych ludziach i górnictwie, które przyczyniło się do jego rozwoju

Metropolie otwierają się na singli. Efekt wzrostu zdolności kredytowej

Z czerwcowych danych wynika, że wzrosła zdolność kredytowa singli i bezdzietnych par, w efekcie wyraźnie zwiększyła się liczba mieszkań dostępnych dla tych gospodarstw domowych, szczególnie w najdroższych metropoliach - wynika z raportu serwisów RynekPierwotny.pl i Rankomat.pl.

Restrukturyzacja górnictwa w Polsce. Archiwalne wywiady z prof. Markiem Szczepańskim zadziwiają aktualnością

„Żadne strategiczne decyzje związane z górnictwem nie zapadną przed wyborami, bo tak już u nas jest” – zapowiadał przed laty prof. Marek Szczepański. Wtedy miał rację. Czy tym razem będzie podobnie?

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.