Górnictwo: Zmiana w zarządzie spółki Bumech

fot: Maciej Dorosiński

Górnicze związki zawodowe do poniedziałku mają przygotować projekt umowy społecznej regulującej transformację branży górnictwa węgla kamiennego

fot: Maciej Dorosiński

W poniedziałek, 8 stycznia, rada nadzorcza Bumechu powołała na stanowisko wiceprezesa spółki Michała Kończaka. Bumech jest właścicielem kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

„Bumech S.A., dalej: Spółka, Emitent informuje, iż Rada Nadzorcza Spółki powołała z dniem 08.01.2024 roku Pana Michała Kończaka do pełnienia funkcji członka Zarządu, powierzając mu funkcję Wiceprezesa Zarządu. W związku z powyższym od dnia 08.01.2024 roku Zarząd Emitenta pracuje w trzyosobowym składzie” – poinformowała Bumech w raporcie giełdowym.

Jak wynika z biogramu opublikowanego przez Bumech, Michał Kończak jest absolwentem Wydziału Ekonomicznego Politechniki Radomskiej. Od początku pracy zawodowej rozwijał umiejętności zarządzania finansami i podmiotami z branży dystrybucyjnej, stalowej i usługowej. Posiada także ponad 20 letnie doświadczenie w zarządzaniu departamentami finansowymi, przedsiębiorstwami, a także we współpracy z Instytucjami Rynku Finansowego.

Michał Kończak do 2008 roku zarządzał spółkami zagranicznymi na Bałkanach - pełnił rolę prezesa i dyrektora finansowego w dwóch Hutach Stali. Przeprowadzał restrukturyzację spółek w ścisłej współpracy z odpowiedzialnymi za sektor gospodarki Ministrami Chorwacji i Czarnogóry. Prowadził również intensywny dialog społeczny z pracownikami i związkami zawodowymi restrukturyzowanych przedsiębiorstw. Od roku 2010 przeprowadził zakończoną sukcesem restrukturyzację pięciu spółek zależnych giełdowej grupy kapitałowej.

W latach 2015 i 2016 pełnił funkcję wiceprezesa zarządu ds. ekonomicznych w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, wpierając proces restrukturyzacji spółki i jej Grupy Kapitałowej.

Od 2013 roku do chwili obecnej współpracował z funduszami obligacji korporacyjnych i funduszami private equity oraz doradcami restrukturyzacyjnymi w zakresie kilku różnych projektów restrukturyzacyjnych lub związanych z finansowaniem operacyjnym. Pełnił funkcje zarządzające lub kontrolne jako dyrektor zarządzający bądź Finansowy oraz zasiadając w Zarządach kilku podmiotów, w tym spółki giełdowej.

Przypomnijmy, że wcześniej zarząd Bumechu był dwuosobowy i współtworzyli go: prezes zarządu Marcin Sutkowski oraz wiceprezes ds. ekonomiczno-finansowych Andrzej Bukowczyk.

Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach.

PG Silesia, która jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce, w minionym roku wyprodukowała ok. 1,4 mln ton węgla. Kopalnia zatrudnia ok. 1350 osób, natomiast oprócz załogi własnej w zakładzie pracuje jeszcze kilkaset osób zatrudnionych w firmach zewnętrznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.