Zarząd JSW gotowy do natychmiastowego powrotu do rozmów. Co na to związki?

1767861549 jswdlach

fot: Dawid Lach/JSW

Ruch Knurów

fot: Dawid Lach/JSW

W odpowiedzi na publikacje jednej z reprezentatywnych organizacji związkowych Zarząd JSW informuje, że wyraża gotowość do natychmiastowego powrotu do rozmów i dalszego procedowania projektu porozumienia, nad którym wspólnie ze stroną społeczną pracowano przez ostatnie tygodnie. Jeszcze na początku tygodnia strony były bliskie osiągnięcia kompromisu, tak potrzebnego dziś Spółce - czytamy w oficjalnym komunikacie Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Oto ciąg dalszy komunikatu: "JSW S.A. znajduje się w momencie, który nie pozwala na prowadzenie kolejnych, niekończących się negocjacji i targów. Spółka, aby przetrwać potrzebuje dziś decyzji i rozwiązań, które trzeba wdrażać natychmiast, co jest priorytetem dla Zarządu.

Nie jest możliwe rozpoczynanie negocjacji od początku po całej serii rozmów, analiz i ustaleń, w oparciu o nowe, wcześniej nieznane propozycje przygotowane pod wpływem publikacji prasowych, które pojawiły się we wtorek w przestrzeni publicznej.

Mając na uwadze dobro całej GK JSW, konieczny jest powrót do stołu rozmów w oparciu o dotychczasowy dorobek negocjacyjny i z poszanowaniem wysiłku, jaki obie strony włożyły w dotychczasowe uzgodnienia. Tylko wspólnie, w duchu odpowiedzialności i wzajemnego szacunku, jesteśmy w stanie wypracować rozwiązania, które zabezpieczą przyszłość JSW S.A. i jej załogi.

Dlatego jeszcze dziś Zarząd JSW S.A. wystosuje do reprezentatywnych związków zawodowych zaproszenie na kolejne spotkanie".

To odpowiedź na wcześniejsze stanowisko związków, czyli Zakładowej Organizacji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" JSW, w którym m.in. czytamy: "Publikowanie oświadczeń na stronie internetowej zamiast rzetelnej rozmowy przy stole dowodzi, że strona społeczna wciąż jest traktowana przedmiotowo. Nie da się budować przyszłości spółki, ignorując głos tych, którzy ją tworzą.

Zarząd twierdzi, że nie ma czasu na „niekończące się negocjacje”. My odpowiadamy: nie ma czasu na arogancję. Prawdziwy dialog wymaga dwóch stron, a nie jednostronnych komunikatów prasowych".

Czy obie strony dojdą do porozumienia?

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.