Zabezpieczyć się przed wahaniami rynkowymi

fot: Maciej Dorosiński

- Obserwując zmieniające się cykle jesteśmy przekonani, że nie możemy sobie pozwolić na to, żeby stać w miejscu. Zmiana jest dla nas szansą, którą musimy wykorzystać - przyznał wiceprezes JSW Artur Dyczko

fot: Maciej Dorosiński

- Jastrzębska Spółka Węglowa jest największym producentem węgla koksującego w Unii Europejskiej. Produkujemy również węgiel energetyczny, który sprzedajemy do elektrowni i elektrociepłowni. Spółka jest po głębokiej restrukturyzacji, w tej chwili przeorganizowujemy się - stwierdził w czasie IV Polskiego Kongresu Górniczego Artur Dyczko, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej. 

W 2016 r. kopalnie JSW wyprodukowały 16,8 mln t węgla, w tym 11,6 mln t koksowego oraz 5,2 mln t węgla do celów energetycznych. W 2016 r. koksownie wchodzące w skład grupy kapitałowej JSW wyprodukowały 4,1 mln t koksu. Kopalnie JSW mają łącznie ok. 6,2 mld t zasobów bilansowych węgla, w tym ok. 1 mld t zasobów operatywnych. Zamierzamy powiększać bazę zasobów operatywnych, co umożliwi utrzymanie mocnej pozycji na międzynarodowych rynkach przez okres następnych kilkudziesięciu lat. W 2016 r. spółka grupowała pięć kopalń, obecnie cztery - w sumie siedem ruchów. Spółka jest bardzo dużym pracodawcą zatrudniającym w grupie ponad 26 tys. osób. Jeśli chcecie państwo porównywać JSW do innej spółki wydobywczej, to trzeba wziąć pod uwagę nie PGG czy Bogdankę, lecz KGHM. Dlaczego? Bo ceny naszego produktu dyktuje świat, a my musimy się na światowe cykle przygotować, ciągle przebudowując firmę. Z tego powodu stale obserwujemy wydarzenia na rynku stali, przede wszystkim w Chinach, bo jeśli ten kraj przyjmie jakiś kierunek, to przekłada się to na globalne trendy. Tymczasem nawet pierwsze zmiany na rynku stali natychmiast przekładają się na koniunkturę na węgiel koksujący.

Opracowaliśmy strategię spółki. Jej główne założenia, które są teraz konsultowane m.in. ze stroną społeczną, zakładają rozwój spółki. Obserwując zmieniające się cykle jesteśmy przekonani, że nie możemy sobie pozwolić na to, żeby stać w miejscu. Zmiana jest dla nas szansą, którą musimy wykorzystać. Nie mamy dużo czasu, w związku z tym trzeba się mocno zastanowić, dobrze to zaplanować, potem wykonać. Zarząd podjął uchwałę w sprawie powołania inwestycyjnego funduszu stabilizacyjnego, w którym planujemy ulokować 1,5 mld zł. To będzie nasze ubezpieczenie na trudne czasy. Jest pełna zgoda, że trzeba to zrobić. Trwa dyskusja, jakie powinny być zabezpieczenia, by pieniądze tam odłożone nie zostały nadszarpnięte czasem. W naszej branży droga od zera do bohatera i w drugą stronę trwa zaledwie moment. Na taką ewentualność trzeba się na to przygotować i zabezpieczyć.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.