Wlk. Brytania: koncerny szukają oszczędności

fot: Andrzej Bęben/ARC

Zapasy ropy wzrosły, ceny poszły w dół

fot: Andrzej Bęben/ARC

W reakcji na spadek cen ropy naftowej, duże koncerny aktywne na Morzu Płn.: BP, Shell, Chevron i Toral szukają oszczędności na kontrahentach tnąc płace dla samozatrudnionych pracowników do 15 proc. - donosi  Financial Times.

Gazeta pisze, że Chevron poinformował agencje zatrudnienia, że od 1 stycznia obniży stawki "by lepiej dostroić benchmarki i przeciwdziałać presji stwarzanej przez rosnące koszty". BP zmniejszy w nowym roku płace 450. pracowników nawet o 15 proc. Koncern mówi, że musi dostosować się do nowych warunków rynkowych.

Shell obniżył stawki w ostatnich tygodniach o ok. 10 proc., a firma usługowa Wood Group, wykonująca zlecenia dla koncernów naftowych na Morzu Płn. ogłosiła o obniżce płac dla 1,3 tys. swoich wykonawców.

Agencja zatrudnienia Hays ocenia, że średnia płaca pracowników zatrudnionych przy eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Płn. wzrosła w 2013 r. do 94,2 tys. dol. z 87,1 tys. dol. w 2012 r. Obecnie zanosi się na odwrócenie tego trendu i zwolnienia.

Według analityków koncerny naftowe będą oszczędzać nie tylko na pracownikach, ale także na inwestycjach. Jak zauważa "FT", od pewnego czasu produkcja maleje, badania mające na celu rozpoznanie nowych złóż nie przynoszą oczekiwanych wyników, a rosnące koszty wydobycia, idące w parze ze skomplikowanym systemem podatkowym spowodowały, że niektóre pola stały się bardziej ryzykowne.

We wtorek (30 grudnia) baryłka ropy Brent kosztowała najmniej od pięciu lat 57 USD, co jest o blisko 50 proc. mniej w porównaniu z najwyższym poziomem cen z czerwca br. Po raz ostatni cena ropy załamała się równie ostro w 2008 r.

W środę rano za ropę płacono 57,11 dol. za baryłkę, a wśród powodów oddolnej presji cenowej wskazuje się na niski odczyt wskaźnika PMI dla Chin opublikowany pzez HSBC Markit, który obniżył się poniżej progu 50 pkt. do 49,6 pkt. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wiemy, które kopalnie fedrują najwięcej. Na podium dwa śląskie zakłady

Fundacja Instrat opublikowała najnowsze dane dotyczące wydobycia przez kopalnie węgla kamiennego w Polsce. Liderem produkcji niezmiennie jest Bogdanka, na drugim i trzecim miejscu uplasowały się śląskie zakłady.

Powstanie tablica upamiętniająca internowanych w Zabrzu-Zaborzu. „Zadbamy o pamięć osób, którym zawdzięczamy wolność"

Jak poinformowała śląsko-dąbrowska "Solidarność", przy bramie prowadzącej do Zakładu Karnego w Zabrzu umieszczona zostanie tablica upamiętniająca osoby internowane po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 roku. 

Jak Konopnicka odwiedziła hutę, a Żeromski dąbrowskich górników

Przemysłowa Dąbrowa Górnicza kryje wiele literackich tajemnic. W mieście, gdzie przed 100 laty dominowało hutnictwo i górnictwo, regularnie bywali literaci, muzycy czy politycy

Autonomiczne ściany w kopalniach. Najpierw wielkie obietnice, potem likwidacja spółki

Pisałem niedawno o kopalni Jan, czyli pierwszej zautomatyzowanej kopalni węgla kamiennego w Polsce. Kiedyś dużo się o niej mówiło, a ja, ucząc się pilotażu szybowca, zobaczyłem ją z powietrza gdzieś na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.