Właściciel prywatnej kopalni pod kreską

fot: Maciej Dorosiński

Zmiany w PG Silesia mają się nie wiązać ze zwolnieniami wśród załogi własnej

fot: Maciej Dorosiński

W pierwszym półroczu 2024 roku Grupa Kapitałowa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.

Grupa Bumech, która zajmuje się głównie wydobyciem węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, przedstawiła półroczny raport za 2024 roku w piątek, 27 września. Jak wynika z opublikowanych danych, w pierwszym półroczu spółka osiągnęła skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów w wysokości 284,6 mln zł, wobec 303,9 mln zł rok wcześniej. Koszt własny sprzedaży w analizowanym okresie wyniósł 307,1 mln zł, podczas gdy w pierwszej połowie 2023 roku było to 318,7 mln zł. Finalnie strata netto wyniosła 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w pierwszym półroczu 2023 roku.

Jak czytamy w Sprawozdaniu Zarządu z działalności Bumechu. okres sprawozdawczy był trudny dla podmiotów działających na rynku węgla energetycznego, a ustabilizowanie się cen surowca na niskim poziomie, przy jednoczesnym zmniejszeniu popytu rynkowego, wysokich kosztach wydobycia i nadmiernym imporcie surowca doprowadziło do pogorszenia sytuacji finansowej spółek z Grupy Kapitałowej Bumech, w szczególności PG Silesii, co jak wskazali, widać to we wzroście przeterminowanych zobowiązań, spadku przychodów i pogłębieniem straty netto w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego i końca roku 2023.

- W okresie sprawozdawczym popyt na węgiel energetyczny oraz ceny tego surowca w dalszym ciągu utrzymywały się na niskim poziomie. W związku z ustabilizowaniem sytuacji rynkowej w pierwszym kwartale 2024 roku PGS (Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia – przyp. aut.) wdrożyła szereg działań, skutkujących dostosowaniem wielkości produkcji do zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel i obniżaniem kosztów produkcji – zaznaczyli przedstawiciele spółki w sprawozdaniu.

Jak dodali, obniżanie kosztów realizowane jest m.in. poprzez zmniejszanie zatrudnienia (jednak bez zwolnień grupowych), zmniejszenie zamówień u podwykonawców, redukowanie zakupów energii elektrycznej (zarówno w wyniku rozpoczęcia produkcji energii we własnym zespole kogeneracyjnym, jak i optymalizując jej zużycie).

- Dzięki podjętym działaniom w 2024 r. Grupa Kapitałowa utrzymuje techniczny koszt wytworzenia węgla handlowego na poziomie o ok. 60 zł niższym niż średni poziom w całym 2023 r. Z uwagi jednak na utrzymującą się niską cenę sprzedaży węgla po pierwszym półroczu 2024 r. marża nadal była ujemna – czytamy w dokumencie.

Oprócz tego, w celu optymalizacji procesów biznesowych i usprawnienia efektywności operacyjnej w ramach Grupy Kapitałowej, zarząd powołał w 2024 roku Centrum Usług Wspólnych. Celem utworzenia CUW jest zintegrowanie procesów biznesowych oraz centralizacja obsługi wsparcia dla wszystkich jednostek Grupy Kapitałowej w celu osiągnięcia efektywności operacyjnej, optymalizacji kosztów oraz poprawy jakości świadczonych usług. CUW będzie odpowiedzialne za świadczenie usług wsparcia w kluczowych obszarach, dla wszystkich spółek wchodzących w skład
Grupy.

- Pierwsze półrocze 2024 roku to także czas zawierania szeregu umów na sprzedaż węgla o stosunkowo małych jednostkowo wartościach, a także kontynuacji inwestycji (projekt kogeneracji, modernizacja zakładu przeróbki mechanicznej węgla oraz modernizacja i zakupy nowego sprzętu do kopalni) – wskazano również w sprawozdaniu.

Bumech to firma górnicza, która zajmuje się m.in. drążeniem wyrobisk podziemnych, serwisem i remontem maszyn oraz produkcją urządzeń i maszyn górniczych. W styczniu 2021 r. Bumech przejął Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia, które prowadzi wydobycie węgla kamiennego w kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach. PG Silesia jest największą prywatną kopalnią węgla kamiennego w Polsce.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.