Węglowy remanent (I): Czy węgiel to biznes?

fot: Maciej Dorosiński

Policja ustaliła, że do wypadku doszło, gdy mężczyzna wysypywał węgiel z wagonu składu kolejowego. Gdy pociąg ruszył, 56-latek stracił równowagę i wpadł pod koła, które odcięły mu prawe przedramię w okolicy łokcia

fot: Maciej Dorosiński

Węglowy remanent. Co o polskim górnictwie węgla kamiennego wiedzieć warto - to najnowsza publikacja Wydawnictwa Górniczego, którego premiera odbyła się podczas Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego. Zachęcamy do lektury.

Czy węgiel to biznes? - zastanawia się nad tym red. Anna Zych, wiceprezes Wydawnictwa Górniczego, wieloletnia publicystka Trybuny Górniczej i prowadzi nas przez dzieje górnictwa począwszy od 1989 roku po czasy obecne. Jej zdaniem kluczowym argumentem za funkcjonowaniem górnictwa jest to, że eksploatuje rodzime zasoby, z których produkowane jest 61 proc. energii w kraju. Na dodatek węgiel to nadal najtańsze źródło energii.

Przełom lat 80. i 90. ujawnił grzechy górnictwa, w tym przerost zatrudnienia, wadliwą strukturę, zły system zarządzania, wysokie zadłużenie. Do tego doszła inflacja. Sektor pogrążył się w zapaści finansowej. Reformą branży zajmował się każdy kolejny rząd po 1989 roku. Kosztowało to 34 mld zł. Do 2015 roku liczba kopalń zmniejszyła się o 41, wydobycie spadło o 120,5 mln ton, a zatrudnienie zmalało się niemal o 240 tys. osób.

Koniunktura na węgiel kamienny pojawiła się w 2003 roku. Rekordowe ceny węgla energetycznego w portach ARA zanotowano w 2008 roku. Od 2012 roku zaczęły spadać, by w 2015 roku osiągnąć poziom 50 dol. za tonę. Oddech nastąpił w 2016 roku.

Polska nadal pozostaje największym producentem węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Od 1945 roku wydobyto go 8,74 mld ton. Pojawiła się konkurencja. Systematycznie rośnie ilość wwożonego do kraju surowca, głównie z terenów Federacji Rosyjskiej i Czech. W ostatnich latach także ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kolumbii. Przez cały ten czas Polska pozostawała jednak importerem węgla netto.

Górnictwo płaci podatki, większe niż środki, które otrzymuje w formie dotacji. Tych podatków i opłat jest aż 34. Z danych katowickiego Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu wynika, że w 2016 roku górnictwo odprowadziło aż 5,4 mld zł.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.