Weekendowa akcja Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny

fot: Tomasz Rzeczycki

Tańsze bilety na zwiedzanie oferuje m.in. Kopalnia Guido

fot: Tomasz Rzeczycki

Do najbliższej niedzieli, 24 listopada, w ramach weekendowej akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" będzie można taniej zwiedzić także kopalnie i trasy podziemne. Taniej nie znaczy jednak, że będzie to najkorzystniejsza oferta.

Bilet na zwiedzanie części naziemnej i podziemnej Starej Kopalni w Wałbrzychu będzie można w te dni nabyć za 12 zł normalne i 9 zł ulgowe, zamiast - jak w inne dni - za 25 zł i 19 zł. To duża zniżka, jednak jeszcze lepsza okazja nadarzy się kilkanaście dni później, gdy 5 grudnia bilety do Starej Kopalni będzie można kupić po 5 zł.

W listopadowej akcji bierze udział kolejny już raz Kopalnia Złota w Złotym Stoku. Bilety do niej kosztują w te dni 15 zł i 12 zł ulgowe. Standardowe ceny zwiedzania wynoszą dwa razy więcej.

Mniej wydadzą ci, którzy w ten weekend zechcą obejrzeć wydrążone podczas drugiej wojny światowej sztolnie i korytarze Osówki w Górach Sowich. Trasa ekstremalna, która standardowo kosztuje 26 zł, będzie dostępna za 13 zł. Natomiast trasa historyczna, biletowana po 21 zł lub po 18 zł w przypadku emerytów, rencistów, uczniów i studentów, dostępna będzie w cenach 10 zł i 9 zł.

W wałbrzyskim Zamku Książ obniżono ceny części tras zwiedzania. Nie objęło to dolnego poziomu podziemi. Taniej będzie można odbyć przechadzkę "Od Piastów do tajemnic II wojny światowej".

Pięćdziesiąt procent taniej kosztuje w ten weekend zwiedzanie z przewodnikiem podziemnej i naziemnej części twierdzy w Srebrnej Górze w gminie Stoszowice. Bilet normalny w te dni sprzedawany jest za 12,50 zł, a ulgowy za 8,50 zł. W srebrnogórskiej twierdzy zobaczyć można m.in. podziemne kazamaty, studnię wykutą w skale, podziemny most zwodzony i głęboką na 29 m fosę.

Stosunkowo najwięcej zaoszczędzić można tam, gdzie bilety są najdroższe. W Kopalni Soli Wieliczka przygotowano całą paletę tańszych biletów na zwiedzanie trasy górniczej. Przykładowo bilet rodzinny na zwiedzanie z przewodnikiem w języku obcym wyceniono na 123,50 zł, a w języku polskim - na 87 zł. Turysta indywidualny za zwiedzanie w języku polskim zapłaci 32 zł, a jeśli przysługuje mu bilet ulgowy - 23 zł.

W Wieliczce będzie też zwiedzić taniej Muzeum Żup Krakowskich, znajdujące się na trzecim poziomie kopalni, ale będące osobną instytucją. Turyści mogą do niego udać zazwyczaj tylko się po zakończeniu zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. W ten weekend jest jednak rzadko spotykana okazja - bezpośrednich zjazdów z przewodnikiem na trzeci poziom do muzeum. Wymaga to jednak wcześniejszego zapisania się poprzez  formularz online i zakup biletu za 9 zł w Zamku Żupnym.

Na wyłącznie internetową sprzedaż biletów za pół ceny zdecydowała się Kopalnia Soli w Bochni. Ci, którzy przyjadą tam w niedzielę bez wcześniejszej rezerwacji, nie mogą liczyć na tańszy bilet. Regulamin zakłada bowiem konieczność zarezerwowania. Przykładowo bilet rodzinny na pięć osób w ten weekend kosztuje w Bochni 71 zł zamiast 142 zł, a bilet dla turysty indywidualnego obniżono z 44 do 22 zł.

Do akcji przystąpiło też Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Tutaj jednak inaczej niż w Bochni, bilety na zwiedzanie w ramach akcji "Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny" kupować można nie tylko przez internet, lecz także w kasach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Kopalnie, dziedzictwo i technologie przyszłości na europejskim szlaku

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, były gospodarzami III Międzyregionalnych Spotkań Partnerów projektu Digi Content Interreg Europe. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele regionów i instytucji z różnych krajów Europy, którzy wspólnie analizowali rolę nowoczesnych technologii w ochronie, dokumentowaniu i udostępnianiu dziedzictwa kulturowego.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.