W Szczyrku o nowoczesnym górnictwie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH 2024 potrwa do 6 listopada

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+26 Zobacz galerię

Galeria
(29 zdjęć)

W poniedziałek, 4 listopada, w Szczyrku rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH 2024. To już 25. edycja konferencji, której organizatorem jest Instytut Techniki Górniczej KOMAG.

Konferencję otworzył i uczestników powitał m.in. dyrektor ITG KOMAG Dariusz Prostański.

- Konferencja jest poświęcona tematyce górnictwa, zrównoważonego rozwoju oraz oczywiście – innowacji, nie tylko w górnictwie. Jest dla nas wielkim zaszczytem gościć państwa na Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej KOMTECH. Mamy, jak co roku, gości z zagranicy, mamy również wiele ciekawych referatów. Już 25. raz spotykamy się na tej konferencji, dzielimy się z państwem wynikami naszych badań, naszych wdrożeń i naszych nowych pomysłów. Dzisiejsze spotkanie, które otwieramy, to niezwykła okazja do zgromadzenia ekspertów, praktyków oraz liderów przemysłu, którzy przez wymianę wiedzy i doświadczeń wspólnie tworzą przyszłość górnictwa w kontekście dynamicznej transformacji energetycznej. Tematy, które poruszamy podczas konferencji – od wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem i środowiskiem, po nowoczesne technologie w górnictwie – pokazują, że nasza branża jest w stanie dostosować się do współczesnych wymogów i wyzwań – mówił do zgromadzonych dyrektor Prostański.

Konferencję rozpoczął panel dyskusyjny „Górnictwo na rozdrożu: innowacje, zrównoważony rozwój i nowe wyzwania w erze transformacji energetycznej”. W dyskusji wzięli udział: prezes Południowego Koncernu Węglowego Łukasz Deja, dyrektor Instytutu Technologii Paliw i Energii Aleksander Sobolewski, dyrektor ITG KOMAG Dariusz Prostański, dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach Mirosław Skibski oraz kierownik Działu Technologii Górniczej i Analiz w Lubelskim Węglu Bogdanka Dawid Osowski. Dyskusję poprowadziła prezes Wydawnictwa Gospodarczego Anna Zych.

Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna KOMTECH 2024 potrwa do 6 listopada. Współorganizatorami konferencji są: Hydraulics and Pneumatics Resarch Institute oraz Oddział Gliwicko-Zabrzański Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Patronat honorowy nad konferencją objęło Ministerstwo Przemysłu oraz Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

„Celem konferencji jest prezentacja najnowszych osiągnięć naukowych, badawczych i technicznych w dziedzinie nowoczesnego górnictwa, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia, wymiana wiedzy i doświadczeń w zakresie wykorzystania innowacyjnych technik i technologii jak i rozwiązań zielonych, praktycznych dla biznesu i mieszkańców Śląska” – wskazują organizatorzy imprezy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.