W pierwszym półroczu źródła OZE z najwyższym udziałem w produkcji energii elektrycznej w UE

1546947692 farma wiatrowa zagorze tauron

fot: Tauron

Projekt wirtualnej elektrowni jest dedykowany dla odnawialnych źródeł energii

fot: Tauron

W pierwszym półroczu 2020 r. odnawialne źródła energii wytwarzały 40 proc. energii elektrycznej w Unii Europejskie, pierwszy raz ich udział był wyższy niż elektrowni bazujących na paliwach kopalnych, których udział wyniósł 33 proc.

Jak wynika raportu opublikowanego przez think-tank Ember, który powstał na bazie danych pozyskanych z platformy ENTSO-E, w pierwszej połowie 2020 r. odnawialne źródła energii wytworzyły 40 proc. energii elektrycznej w UE-27, podczas gdy ze źródeł bazujących na paliwach kopalnych pochodziło 34 proc., a z elektrownie jądrowe 27 proc.

Jak pokazują dane, w dużej mierze zmiany w strukturze wytwarzania energii elektrycznej w EU-27 wynikają z faktu, że węgiel został zastąpiony wiatrem i energią słoneczną. Udział węgla w rynku zmniejszył się o połowę od 2016 r. do zaledwie 12 proc. produkcji energii elektrycznej w UE-27. W tzw. międzyczasie udział w rynku energii wiatrowej i słonecznej zwiększył się z 13 proc. w 2016 r. do 21 proc. w pierwszej połowie 2020 r. Elektrownie wodne wytworzyły w pierwszych sześciu miesiącach 13 proc. energii elektrycznej w EU-27, a ze źródeł bazujących ba bioenergii pochodziło 6 proc. energii.

Z danych prezentowanych przez Ember wynika, że produkcja energii ze źródeł odnawialnych wzrosła w pierwszym półroczu 2020 r. o 11 proc. do 480,1 TWh, co było głównie wynikiem wzrostu mocy zainstalowanej w elektrowniach wiatrowych i słonecznych i w mniejszym stopniu efektem dobrych warunków dla produkcji energii przez OZE. Produkcja energii elektrycznej w źródłach wiatrowych wzrosła o 11 proc. do 199,5 TWh, słonecznych o 16 proc. do 67,4 TWh, a wodnych o 12 proc. do168,3 TWh

Jednocześnie w pierwszym półroczu 2020 r. produkcja energii w elektrowniach spalających paliwa kopalne spadła o 18 proc. do 395,9 TWh, co według autorów raportu było spowodowane w dużej mierze spadającym popytem i rosnącą produkcją OZE.

Jak wynika z raportu, produkcja elektrowni węglowych w UE-27 w pierwszym półroczu spadła o 32 proc., z tym że źródła na węglu kamienny odnotowały spadek o 34 proc. do 67,9 TWh, a na węglu brunatnym o 29 proc. do 81,5 TWh. Spadek produkcji w pierwszym półroczu odnotowały też elektrownie gazowe - o 6 proc. do 220,7 TWh.

Największy spadek produkcji energii elektrycznej w źródłach węglowych odnotowano w Niemczech - o 31 TWh (39 proc.). W Polsce, Czechach, Bułgarii i Rumunii udział tych źródeł spadł odpowiednio o 12 proc., 20 proc., 20 proc. i 40 proc.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że w Polsce w pierwszym półroczu produkcja energii elektrycznej z węgla spadła o 7,1 TWh wobec wzrostu importu o 1,9 TWh. Podobną sytuację odnotowano w Czechach, Bułgarii i Rumunii. W Czechach produkcja elektrowni węglowych spadła o 3,5 TWh, przy wzroście importu o 2,1 TWh, w Bułgarii spadek produkcji źródeł węglowych był na poziomie 1,9 TWh w porównaniu ze wzrostem importu o 1,1 TWh, a Rumunii spadek sięgnął 2,8 TWh przy wzroscie importu o 1,5 TWh.

Produkcja elektrowni jądrowych w pierwszym półroczu 2020 r. była na poziomie 395,9 TWh, co jest wynikiem gorszym niż w analogicznym okresie ubiegłego roku o 12 proc.

Jak podaje Ember w pierwszym półroczu zapotrzebowania na energię elektryczną w EU-27 spadło o 7 proc. do 1,24 tys. TWh, a było to spowodowane pandemią koronawirusa oraz ciepłym styczniem i lutym.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.