W Katowicach rozpoczęły się Targi Górnictwa

fot: Maciej Dorosiński

Adam Gawęda, wiceminister energii, podkreślił, że ważne jest łączenie przez targi nowoczesnego górnictwa z nowoczesnymi technologiami, które pozwalają spalać węgiel w sposób czysty, chroniący środowisko

fot: Maciej Dorosiński

Wystartowały Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego KATOWICE 2019 oraz Targi EkoSpalanie & EkoTechnologie KATOWICE 2019. Cztery dni konferencji, paneli tematycznych, konkursów i licznych atrakcji dla zwiedzających.

- To ważne dla regionu i Polski wydarzenie – zadeklarowała Iwona Gramatyka, prezes Polskiej Techniki Górniczej, podczas konferencji prasowej tuż przed otwarciem bram targowych.

Adam Gawęda, wiceminister energii, podkreślił, że ważne jest łączenie przez targi nowoczesnego górnictwa z nowoczesnymi technologiami, które pozwalają spalać węgiel w sposób czysty, chroniąc środowisko.

- Jako pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa odpowiadam także za jego otoczenie badawcze i naukowe, innowacje i nowe technologie. Budowa drugiego silnego filaru w województwie śląskim jest nie tylko ważnym celem, ale i wyzwaniem, któremu sprostamy, jeśli postawimy na nowoczesne i bezpieczne górnictwo, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego świata, dostosowuje swój produkt do potrzeb rynku, energetyki zawodowej, pracującej na najnowocześniejszym sprzęcie i mocno ograniczającej emisję dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych – mówił Adam Gawęda.

Dodał, że cieszy się, iż tak wiele firm wystawia się na targach, prezentuje nowoczesne technologie, urządzenia.

- Te targi pokażą, że jesteśmy w stanie realizować bardzo ambitne cele – dodał wiceminister energii.

Mariusz Skiba, wiceprezydent Katowic poinformował: - Katowice to od pewnego czasu miasto wielkich wydarzeń. Cieszymy się, że w ich ramach kontynuowana jest tradycja targów górniczych. To ważne wydarzenie tak w kontekście historycznym, jak i gospodarczym.

Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej podkreślił: - Śląsk jest sercem polskiej gospodarki, najważniejszym elementem krwiobiegu. Na targach Górnictwa możemy obejrzeć, jak rozwija się technologia. To nie tylko zarządzanie światłami, ale też sposób w jaki zachowujemy się wobec środowiska, ekospalanie, ekotechnologie. Do tych targów nie podchodzimy przez pryzmat przemysłu, ale rozwoju, zmiany. Chcemy pokazać, że śląski przemysł to nie tylko ciężkie maszyny, ogromne inwestycje, ale też technologie w małych średnich przedsiębiorstwach, w naszych domach. Chcemy pokazać, że mogą one chronić środowisko.

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Spodku oraz na przyległym terenie jest 350 wystawców z 12 krajów. Powierzchnia stoisk to 11 tys. m kw., a całej imprezy – 28 tys. m kw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.