W czasie konferencji prasowej w Bogdance minister aktywów państwowych podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa

1575470158 jacek sasin arcmap

fot: ARC/MAP

W życzeniach barbórkowych minister Jacek Sasin zapewnił, że "że węgiel był i jeszcze przez wiele lat będzie podstawowym źródłem energii i gwarancją bezpieczeństwa energetycznego kraju"

fot: ARC/MAP

Bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa - powiedział w sobotę wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. W kopalni Bogdanka podpisano list intencyjny w sprawie przejęcia przez Skarb Państwa akcji Lubelskiego Węgla Bogdanka od Enea.

W czasie konferencji prasowej w Bogdance minister aktywów państwowych podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne to jeden z elementów suwerenności każdego państwa.

Zaznaczył, że ząd jest za transformacją energetyczną, ale nie za wszelką cenę. Transformacja energetyczna w Polsce postępuje - planujemy nowy mix energetyczny, który będzie się opierał z jednej strony o odnawialne źródła energii, z drugiej - energetykę jądrową, ale ten proces musi postępować w takim tempie i w taki sposób, aby bezpieczeństwo energetyczne Polski nie było ani przez chwilę zagrożone - powiedział Sasin.

Stwierdził, że w dalszym ciągu fundamentem bezpieczeństwa energetycznego kraju jest energetyka oparta na górnictwie i źródłach kopalnych, przede wszystkim na węglu kamiennym, ale również węglu brunatnym.

Przypomniał, że w ramach umowy społecznej górnictwo do roku 2049 będzie stopniowo wygaszane, ale - jak zaznaczył - w tempie, które zostanie dostosowane do nowych inwestycji w nowe źródła energii. W ramach restrukturyzacji sektora energetycznego, górniczego rząd podjął decyzję o wydzieleniu ze spółek energetycznych aktywów węglowych i utworzeniu Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. (...) Natomiast spółki, które dysponują aktywami wydobywczymi - jak Enea S.A. - będą musiały zdecydować, w jakich strukturach organizacyjnych te aktywa się znajdą - powiedział Sasin. Jak dodał - według naszych założeń do końca bieżącego roku ten projekt powinien zostać zrealizowany.

Minister aktywów państwowych podziękował stronie społecznej - związkom zawodowym reprezentującym energetyków i górników za owocny dialog.

Przypomniał, że we wtorek Rada Ministrów podjęła uchwałę, iż w ramach wychodzenia aktywów węglowych z grupy Enea, Skarb Państwa przejmie pakiet 64,57 proc. akcji Bogdanki.

Ta decyzja wynika z oceny perspektyw rozwojowych Bogdanki - wyjaśnił Sasin. Zwrócił uwagę, że kopalnia ta jest firmą przynoszącą zyski, w związku z tym - nie korzysta z pomocy publicznej. Ocenił, że zyski powinny być wykorzystane na rozwój firmy.

Zapowiedział, że Polska będzie musiała w najbliższym czasie zwiększyć wydobycie węgla i inwestować w górnictwo. Biorąc pod uwagę warunki geologiczne - to, na jakich głębokościach są położone złoża, Bogdanka jest dobrym miejscem, aby to realizować - ocenił Sasin. Wspomniał, że są plany podjęcia prac nad wydobyciem węgla koksowego, który jest dziś poszukiwanym surowcem na świecie.

Wicepremier ocenił, że przejęcie przez Skarb Państwa akcji LW Bogdanka od Enea - jest decyzją korzystną. Decyzją, która nie była przecież łatwa, bo oznacza również wydatkowanie z budżetu państwa znaczących środków finansowych w sytuacji, kiedy te wyzwania, które stoją przed Polską, są bardzo duże () Nie mniej jednak ta decyzja zapadła jednogłośnie na rządzie i nie było ani jednego głosu, który wyrażałby inne zdanie - uzupełnił Sasin.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.