Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 179.41 USD (+0.41%)

Srebro

85.75 USD (+0.43%)

Ropa naftowa

98.87 USD (+2.05%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.52%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 179.41 USD (+0.41%)

Srebro

85.75 USD (+0.43%)

Ropa naftowa

98.87 USD (+2.05%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.52%)

Miedź

5.89 USD (+0.02%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

W byłej kopalni Saturn może powstać wyjątkowa ścianka wspinaczkowa

Scianka ampp

fot: Wizualizacja AM Pracownia Projektowa

Wizualizacje ścianki wspinaczkowej na dwóch kominach ciepłowni kopalni Saturn robią wrażenie

fot: Wizualizacja AM Pracownia Projektowa

Ciepłownia kopalni Saturn w Czeladzi, z dwoma potężnymi kominami, może stać się atrakcją turystyczną. Jest pomysł, by powstała tam największa w Polsce ścianka wspinaczkowa. Do tej pory największa ścianka funkcjonuje w Nowej Rudzie, na terenie byłej kopalni Nowa Ruda. Ma 58,8 m wysokości.

Wizualizacje ścianki wspinaczkowej na dwóch kominach ciepłowni kopalni Saturn robią wrażenie. Mogłoby się wydawać, że kominy są nieprzydatne do niczego. Tymczasem, według koncepcji, mogłaby tam powstać najwyższa ścianka wspinaczkowa w Polsce.

– Jeżeli uda się zrealizować tę koncepcję, to będziemy jako Czeladź słynąć z wyjątkowej atrakcji, czyli najwyższej w Polsce ścianki wspinaczkowej. A z platform widokowych będzie można oglądać kawał Śląska i Zagłębia – mówi Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi. – Ciągle trwają prace nad wypracowaniem koncepcji zagospodarowania wnętrz dwóch budynków dawnej ciepłowni. Nie wiadomo też jeszcze, w jakiej formule będzie realizowane to przedsięwzięcie, czy przez osobę prywatną, czy w ramach PPP. Jedno jest pewne, są duże szanse pozyskania na realizację tego projektu środków z unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, przeznaczonego dla gmin górniczych na rewitalizację obiektów po zlikwidowanych kopalniach. Dzięki temu, że w Czeladzi zachowaliśmy te obiekty, możemy im dzisiaj przy wsparciu unijnych środków nadawać nowe życie, by dalej służyły mieszkańcom – dodaje.

Najwyższa w Polsce ścianka wspinaczkowa, działająca na obiektach pokopalnianych, znajduje się w Nowej Rudzie, w powiecie kłodzkim. Ścianka ma 58,8 m wysokości, powstała na terenie kopalni, która działała tam do 2000 roku. Dziś jest największą atrakcją turystyczną miejscowości i przyciąga miłośników wspinaczki z całej Polski.

Znana jest również ścianka wspinaczkowa Poziom 450 w Sosnowcu. Powstała na terenie byłej kopalni Sosnowiec, ma 13 m wysokości, 50 stanowisk, ponad 150 dróg wspinaczkowych.

„Największe centrum wspinaczkowe w Polsce powstałe w postindustrialnych przestrzeniach po byłej KWK Rozbark” – tak reklamuje się z kolei ścianka w Bytomiu, która ma 22 metry wysokości.

Kopalnia Saturn w Czeladzi nie popadła w zapomnienie ani w ruinę. Zabytkowa cechownia dawnej kopalni Saturn to jedna z największych perełek architektonicznych w Czeladzi. Kopalnia funkcjonowała tu do 1996 roku. – W spadku po niej pozostały nam ogromne obiekty przemysłowe, które nasze miasto postanowiło wykupić. Od samego początku przyświecała nam chęć zachowania tego postindustrialnego dziedzictwa miasta, które stanowi ważną część naszej historii – mówi Jakub Kubasik, rzecznik prasowy UM w Czeladzi. – Od pewnego czasu staramy się rewitalizować teren dawnej kopalni, w zasadzie obiekt po obiekcie. W 2016 roku oddaliśmy do użytku odnowiony budynek, w którym mieści się obecnie Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”. Każdy, kto odwiedza dziś to miejsce, jest pod ogromnym wrażeniem jego wnętrza, a zwłaszcza okazałego generatora „Wanda”. Warto dodać, że budynek ten, a także inne zabudowania dawnej KWK Saturn, został zaprojektowany w przeszłości przez Józefa Piusa Dziekońskiego. Kolejnymi zrewitalizowanymi przez nas budynkami były warsztaty elektryczne i transformatorownia, gdzie od 2019 roku ma swą siedzibę Centrum Usług Społecznościowych i Aktywności Lokalnej „Saturn” – opowiada.

W ubiegłym roku, po trwającym ponad dwa lata remoncie, otwarto budynek dawnej cechowni kopalni Saturn, który – podobnie jak inne budynki pokopalniane – został przystosowany do nowych funkcji, by móc dalej służyć mieszkańcom. W jej wnętrzach już wkrótce rozpocznie swą działalność muzeum, a w budynku obok, który swym kształtem przypomina bryłę węgla, swe miejsce znalazła Mediateka.

– Naszym kolejnym celem jest doprowadzenie do rewitalizacji budynku dawnej ciepłowni. Chcielibyśmy, aby budynek ten trafił w ręce prywatnego inwestora. Mamy koncepcję, aby powstała tam jedna z najwyższych ścianek wspinaczkowych w naszym kraju. Jeśli pomysł ten uda się zrealizować, to Czeladź w najbliższej przyszłości zyska kolejną przestrzeń, którą będziemy mogli pochwalić się w skali kraju – kończy Jakub Kubasik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.