Umowy: brytyjski koncern kupi LNG w Katarze

fot: ARC

Biznes nie zna granic...

fot: ARC

Brytyjski koncern Centrica, właściciel spółki British Gas, podpisał z katarskim rządem nowy kontrakt na dostawy LNG o wartości 4,4 mld funtów. Rocznie spółka będzie kupować z Kataru nawet 3 mln ton gazu.

Kontrakt zacznie obowiązywać od czerwca 2014 roku, kiedy to wygasa obecna umowa na dostawy LNG z Kataru.

Kontrakt nie jest w całości gwarantowany. Centrica może zrezygnować z zakupu części zamówionych wolumenów. Także katarski dostawca może jednak część zadeklarowanych dostaw przekierować na inne rynki, jeśli będzie mógł uzyskać za nie korzystniejszą cenę. Brytyjska spółka nie zdradziła jednak szczegółowych zapisów kontraktu.

Przedstawiciele spółki poinformowali jednak, że cena zakupu katarskiego LNG, podobnie jak w obowiązującym obecnie kontrakcie, powiązana będzie z cenami obowiązującymi na rynku brytyjskim gazu, a nie z cenami ropy na rynkach światowych.

Obecna umowa na dostawy LNG do Wielkiej Brytanii obowiązuje od 2011 roku i zakłada roczne dostawy rzędu 2,4 mln ton. W praktyce jednak do Wielkiej Brytanii trafiało zaledwie około połowy tego wolumenu.

Według obecnych szacunków LNG stanowi około 15 proc. zaopatrzenia brytyjskiego rynku gazu. Niemal w całości (około 98 proc.) gaz ten sprowadzany jest właśnie z Kataru.

Na tym jednak nie kończą się plany brytyjsko-katarskiej współpracy w zakresie LNG. Bliskowschodni kraj deklaruje chęć zainwestowania w brytyjską infrastrukturę do importu LNG nawet 10 mld funtów.

W marcu tego roku Centrica podpisała także długoterminowy kontrakt z amerykańską spółką Cheniere Energy na odbiór około 1,75 mln ton LNG rocznie z terminala Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską. Kontrakt obowiązywać będzie od 2018 roku przez okres 20 lat.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W tej katastrofie oficjalnie zginęło 24 górników, ale ofiar mogło być znacznie więcej

Dwadzieścia cztery osoby – to oficjalna liczba ofiar katastrofy, do której doszło 18 lipca 1956 roku w kopalni Boże Dary w katowickich Murckach. Nieoficjalnie mówi się, że ofiar – wybuchu gazów pożarowych i pyłu węglowego może być więcej. W kopalni  pracowali więźniowie polityczni pozbawieni praw publicznych. Ich życia nie wliczano do oficjalnych statystyk.

Kopalnia ludzi z charakterem. Fedrowali w trudnych warunkach, triumfowali w sporcie

Bielszowicka kopalnia przez ponad sto lat była jednym z symboli przemysłowej historii miasta. W czerwcu dokonała swego żywota. Przez dwie dekady towarzyszyliśmy bielszowickim górnikom w ich codziennej pracy. Relacjonowaliśmy sukcesy i porażki. Opisywaliśmy pasje. Dziś wracamy wspomnieniami do tamtych dni.

Biznes w dzielnicy, gdzie właśnie zamknięto kopalnię? W Bielszowicach przekonują, że to ma sens

Likwidacja kopalni wywołała u wielu mieszkańców Bielszowic lęk przed stagnacją i zamieraniem dawnego życia dzielnicy. Szansę w nowej rzeczywistości dostrzegli jednak twórcy kawiarni „U Sąsiadów”.

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne

Sektor ciepłownictwa powrócił do zysków, ale potrzeby inwestycyjne są ogromne - poinformował w raporcie Urząd Regulacji Energetyki.