Tym żyła górnicza i energetyczna branża

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Konferencja JSW to wydarzenie dnia w górniczych mediach

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Media górnicze zdominowała w poniedziałek, 30 września, konferencja w Jastrzębskiej Spółce Węglowej i pytanie o zwolnienia grupowe oraz ewentualne przejęcie złóż od Polskiej Grupy Górniczej. NetTG.pl pisał też o badaniach przyczyn lipcowych wstrząsów w ruchu Rydułtowy i niepokojących wynikach Bumechu. Oto szczegóły:

* Czy w związku z trudną sytuacją w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zostaną przeprowadzone zwolnienia grupowe lub zwolnienia pracowników, którzy nabyli uprawnienia emerytalne. - (…) trwają dzisiaj bardzo intensywne prace i analizy praktycznie we wszystkich aspektach działalności spółki, w tym również pochylamy się nad kosztami pracy – zaznaczył Ryszard Janta, prezes JSW.

* Przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) zaznaczyli, że spółka nie jest zainteresowana przejęciem jakichkolwiek złóż od Polskiej Grupy Górniczej (PGG). - Natomiast rozważamy możliwość wejścia w przygranicznych rejonach w teren kopalń sąsiednich – powiedział Adam Rozmus, wiceprezes JSW ds. technicznych i operacyjnych.

* Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej zwołał na 25 października. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki. W porządku obrad są uchwały dotyczące udzielenia absolutorium członkom poprzedniego zarządu – uchylenie wcześniej udzielonych absolutoriów oraz ponowne rozpatrzenie tej kwestii.

* Niezależni eksperci z zakresu zagrożenia tąpaniami - na zlecenie nadzoru górniczego - przygotowali dwa opracowania naukowe, dotyczące analizy geomechanicznych przyczyn wystąpienia w lipcu wstrząsów w ruchu Rydułtowy kopalni ROW należącej do Polskiej Grupy Górniczej. Naukowcy mieli także zweryfikować ich lokalizację oraz wykonać - jak podał Wyższy Urząd Górniczy - analizę mechanizmu ich ognisk.

* W pierwszym półroczu 2024 roku Grupa Kapitałowa Bumech odnotowała stratę netto w wysokości 55,8 mln zł, wobec straty w wysokości 36,9 mln zł w analogicznym okresie minionego roku. Jak wskazali przedstawiciele spółki, na taki wynik finansowy miały niskie ceny oraz słaby popyt na węgiel. Bumech jest właścicielem PG Silesia, największej prywatnej kopalni węgla kamiennego w Polsce.

* Gminy do 27 września otrzymały 2,24 mln wniosków o pomoc dla gospodarstw domowych w postaci bonu energetycznego - poinformowała w poniedziałek ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. 30 września jest ostatnim dniem na składanie wniosków o bon.

* KGHM włączył się w działania gminy Grębocice i wspólnie stworzone zostały nowe tereny zielone w trosce o środowisko naturalne. Jak podała spółka, to kolejna już  w tym roku akcja sadzenia drzew w ramach kompensacji.

* Dwa lata po zniszczeniu bałtyckich gazociągów Nord Stream z Rosji do Niemiec ciągle nie wiadomo, kto je wysadził. To wydarzenie stało się czarną skrzynką, generujące sensacyjne narracje, z których korzysta Moskwa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.