Tychy: muzeum z galerią sportową

fot: ARC

Na jubileusz GKS Tyska Galeria Sportu przygotowała film genezie tego klubu i początkach jego działalności

fot: ARC

30 lipca otwarta zostanie Tyska Galeria Sportu, będąca nowym oddziałem Muzeum Miejskiego. Na tych, którzy przyjdą na tzw. otwarcie czekają atrakcje: pokazy sportowe, konkursy, studio komentatorskie. Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00.

Tyska Galeria Sportu to, unikatowe na skalę kraju, miejsce w niebanalny sposób opowiadać będzie o historii tyskiego sportu i jego najwybitniejszych przedstawicielach. Ekspozycja stała Tyskiej Galerii Sportu to niezwykła, pełna emocji opowieść o sportowej pasji.

30 lipca organizatorzy zaplanowali m.in. wspólną rozgrzewkę, pokazy judo i aikido, trening futbolu amerykańskiego, zabawy i konkursy wiedzy oraz piłkarską strzelnicę. Będzie też można przymierzyć sportowe stroje i spróbować swoich sił w roli komentatora.

- To będzie wyjątkowe miejsce dla wszystkich fanów sportu w naszym mieście, nie tylko kibiców piłki nożnej czy hokeja na lodzie. Z Tychami związanych jest również wielu innych wybitnych sportowców, medalistów mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich. To reprezentanci lekkoatletyki, kajakarstwa, sportów walki, siatkówki, piłki ręcznej, koszykówki i innych dyscyplin - podkreśla Andrzej Dziuba, prezydent Tychów i pomysłodawca powstania Tyskiej Galerii Sportu.

- Zaczyna się nowy, fascynujący rozdział w życiu miasta i muzeum. Dzięki TGS poznamy miastotwórczą rolę sportu, która w Tychach objawiła się niezwykle silnie. Mamy nadzieję, że to miejsce w twórczy sposób połączy kulturę i sport. Z pewnością inicjować będziemy działania edukacyjne ze szczególnym uwzględnieniem projektów społecznych - obiecuje Aleksandra Matuszczyk, dyrektorka Muzeum Miejskiego w Tychach.

W Tyskiej Galerii Sportu poznamy sportowe historie m.in. medalistów olimpijskich: piłkarza Romana Ogazy, lekkoatletki Lucyny Langer-Kałek czy kajakarki Karoliny Naji. Wyjątkowe miejsce zajmuje temat piłki nożnej i hokeja. Na wystawie znajdziemy nietypowe eksponaty, które były świadkami najważniejszych wydarzeń sportowych w Tychach i z udziałem tyszan na arenach światowych. Sportowe pamiątki do TGS przekazali m.in. Arkadiusz Milik, Jerzy Dudek, Mariusz Czerkawski, Henryk Gruth, Krzysztof Oliwa, Zygmunt Hanusik, Karolina Naja, Lucyna Langer-Kałek, Aleksandra Jagieło, Karolina Hamer i Marcin Held. Prawdziwą perełką wśród eksponatów jest koszulka firmy Puma, w której piłkarze GKS-u Tychy rozgrywali w 1976 roku słynne mecze w Pucharze UEFA z 1.FC Koeln.

Ekspozycja stała Tyskiej Galerii Sportu ulokowana jest na nowoczesnym Stadionie Miejskim. Jak podkreślają jej twórcy "nie jest typową przestrzenią muzealną, nowoczesny wystrój wnętrz dynamizuje komunikację z odwiedzającymi, a technologie zachęcają do interakcji z treściami
prezentowanymi w ramach ekspozycji...ˮ.

Od 30 lipca Tyska Galeria Sportu będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 10.00 do 17.00. Chętni będą mogli zobaczyć ekspozycje także w dni meczowe - od 2 godzin przed meczem do jego zakończenia. Wraz z początkiem września Tyska Galeria Sportu zainicjuje stałe cykle edukacyjne i lekcje muzealne dla dzieci i młodzieży.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Rozruch Maszyn Industriady 2026 - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson

To będzie artystyczna podróż między tradycją a technologią - 12 czerwca w Galerii Szyb Wilson w Katowicach odbędzie się Rozruch Maszyn Industriady 2026. W programie wyjątkowe spektakle, nowoczesne multimedia i teatr uliczny. - Wydarzenie będzie efektownym prologiem przed weekendową Industriadą, organizowaną w 48 obiektach na terenie województwa śląskiego – podkreślają w Instytucie im. Wojciecha Korfantego, który organizuje festiwal.

W kopalni będzie akcja poszukiwawcza kombajnu ścianowego

W zabrzańskiej kopalni szykuje się sensacja! Już w poniedziałek 15 czerwca w podziemiach kopalni Guido zaplanowano akcję poszukiwawczo-rekonesansową. Jej celem będzie potwierdzenie, czy pozostawiono tam element prototypowego kombajnu ścianowego KDS-1 w wyrobiskach dawnej Kopalni Doświadczalnej Węgla Kamiennego M-300.

A po szychcie na motocykl. Oto górnicza załoga

Grupa 30 pracowników Zakładu Górniczego Janina, których łączy zamiłowanie do motocykli, uczestniczyła w kolejnym integracyjnym wyjeździe. Tym razem bazą był Karpacz Górny.

Wkrótce festiwal Kierunek GZM. Weź udział w mikrowyprawach po Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Przejście przez Wrota Piekieł, kajakowa wyprawa o zachodzie słońca, przejażdżka kultowym „ogórkiem”, zwiedzanie podziemnych schronów i średniowiecznych zamków czy retro potańcówka – to tylko część atrakcji, które przygotowano dla uczestników kolejnej edycji festiwalu Kierunek GZM, który odbędzie się w dniach 26-28 czerwca 2026 r.