Tychy: będzie praca dla zwolnionych z Fiata

Ok. 120 osób z Tychów i okolic znajdzie pracę dzięki temu, że przez rok część kosztów ich wynagrodzenia będzie pokrywana z publicznych środków. Docelowo projekt obejmie 200 osób, m.in. zwolnionych z fabryki Fiata. Tyski urząd pracy czeka na wnioski pracodawców.

W Tychach ruszył projekt "Automobilizacja", w ramach którego pracodawcy zatrudniający osoby zwolnione z pracy w minionym półroczu w Tychach i pobliskim powiecie bieruńsko-lędzińskim mogą liczyć na subsydiowanie ich miejsc pracy. Dotyczy to przede wszystkim - choć nie tylko - osób, które na początku tego roku straciły pracę w tyskiej fabryce Fiata i w zakładach kooperujących z tym zakładem.

W sumie Fiat zwolnił w pierwszym kwartale 1450 osób, z czego ok. 150 przyjął później czasowo z powrotem. W Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowało się ponad 600 osób zwolnionych z Fiata i innych firm motoryzacyjnych. Zostali oni objęci pomocą na ogólnych zasadach, a ponadto stworzono specjalny program, gdzie kwoty wsparcia są wyższe od powszechnie obowiązujących.

Pracodawca, który zatrudni uczestnika projektu, otrzyma przez rok refundację części kosztów poniesionych na jego wynagrodzenie oraz składki na ubezpieczenie społeczne, w sumie maksymalnie 1872 zł miesięcznie.

- Dotychczas otrzymaliśmy około 70 wniosków na 120 miejsc pracy. W sumie projekt zakłada subsydiowanie 200 miejsc pracy; wnioski są nadal przyjmowane - powiedziała w czwartek (4 lipca) dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Tychach Katarzyna Ptak.

Zatrudnienie uczestnika projektu poprzedzone będzie szkoleniem zawodowym zgodnym z potrzebami przyszłego pracodawcy. Dla pracownika, który podejmie pracę w odległości powyżej 50 km od dotychczasowego miejsca zamieszkania, przewidziany jest jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów dojazdu (do 5 tys. zł).

Pracownik musi być zatrudniony nieprzerwanie przez rok w pełnym wymiarze czasu pracy; po zakończeniu tego okresu pracodawca musi mu gwarantować zatrudnienie jeszcze przez co najmniej pół roku.

Efektem przyjęcia pracownika musi być wzrost średniego zatrudnienia; wyklucza to możliwość zwolnienia innych pracowników, by zatrudnić osobę z subsydiowanym zatrudnieniem. Aby wziąć udział w programie, pracodawca musi spełnić wiele warunków, dotyczących m.in. niezalegania z płatnościami wobec ZUS i instytucji publicznych oraz odpowiedniej kondycji ekonomicznej.

Jesienią ruszy kolejny element programu "Automobilizacja", w ramach którego 15 zwolnionych wcześniej pracowników otrzyma po 40 tys. zł wsparcia na uruchomienie własnego biznesu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

ORLEN stworzy sieć „komfortek” dla podróżujących ze szczególnymi potrzebami

ORLEN jako pierwsza firma paliwowa w Polsce uruchamia program, który ma zwiększyć komfort podróżowania po kraju osób ze szczególnymi potrzebami. Przy najważniejszych trasach powstanie ponad 30 tzw. „komfortek” – specjalistycznych pomieszczeń higieniczno-opiekuńczych.

Trójkąt Transformacji. Co po fedrowaniu? Cyfrowy i bezpieczny Śląsk

W Katowicach wiele razy mówiono, że transformacja Śląska powinna być sprawiedliwa, zrównoważona, nowoczesna, zielona, ambitna i innowacyjna. Prof. Artur Dyczko, dyrektor Oddziału Górnośląskiego PIG-PIB, dopisał do tej listy słowo: bezpieczna. Jego wystąpienie pokazało wizję Cyfrowego i Bezpiecznego Śląska - regionu, który dzięki danym, mapom, modelom, monitoringowi i cyberodporności będzie potrafił nie tylko przechodzić transformację, ale także ją rozumieć, monitorować i zabezpieczać.

Na koniec maja br. zasoby złota wzrosły do 613,9 ton

W rezerwach Narodowego Banku Polskiego na koniec maja było niemal 613,9 ton złota - poinformował w piątek bank centralny. To wzrost o ponad 18 ton wobec poprzedniego miesiąca.