Tramwaje Śląskie i Świętochłowice z umową na przebudowę ulicy Łagiewnickiej

1630929383 mg 2478

fot: swietochlowice.pl

Remont w Świętochłowicach ma objąć 2,5 km ul. Łagiewnickiej - od ul. Barlickiego w sąsiednich Lipinach do granicy Bytomia

fot: swietochlowice.pl

Umowę na przebudowę 2,5 km ul. Łagiewnickiej w Świętochłowicach podpisali w poniedziałek samorządowcy z tego miasta i przedstawiciele samorządowej spółki Tramwaje Śląskie. Ulica wraz z torowiskiem w dzielnicy Chropaczów mają zostać przebudowane do marca 2023 r.

Remont w Świętochłowicach ma objąć 2,5 km ul. Łagiewnickiej - od ul. Barlickiego w sąsiednich Lipinach do granicy Bytomia. Obejmie wymianę i rozbudowę torowiska tramwajowego oraz sieci trakcyjnej (do 6 września 2022 r.), a także przebudowę układu komunikacyjnego drogi, w tym nową jezdnię, odwodnienie, chodniki, drogę dla rowerów i oświetlenie (do 6 marca 2023 r.).

Tamtejszą jednotorową dotąd linią tramwajową kursuje linia nr 17, łącząca Chorzów, przez centrum Świętochłowic oraz dzielnice Chropaczów i Lipiny, z pętlą tramwajową w dzielnicy Chebzie w Rudzie Śląskiej.

Finansująca wymianę infrastruktury tramwajowej spółka TŚ współpracuje przy tym przedsięwzięciu z lokalnym samorządem, który zamówił w tym samym postępowaniu przebudowę układu komunikacyjnego ul. Łagiewnickiej wraz z odwodnieniem, oświetleniem i organizacją ruchu. Zlikwidowany zostanie również wiadukt nad dawną linią kolejową.

W trwającym od marca br. przetargu na to zamówienie, na którego realizację Tramwaje i miasto przeznaczyły łącznie 39,6 mln zł brutto, spłynęło osiem ofert. Najtańszą, za 49,1 mln zł brutto, złożyła spółka Silesia Invest.

W poniedziałek w Świętochłowicach z tym wykonawcą podpisano umowę. - Stoimy u progu kolejnej już torowej rewolucji na terenie Świętochłowic. Tak bowiem trzeba traktować inwestycję, w ramach której w miejsce dzisiejszej linii jednotorowej powstanie linia dwutorowa, znacząco poprawiając parametry ruchowe - powiedział prezes TŚ Bolesław Knapik.

- O ten projekt, tak ważny dla świętochłowiczan, zabiegaliśmy z pełną determinacją. To był jeden z kluczowych punktów mojego programu wyborczego i dziś słowa dotrzymuję. Inwestycja jest również pierwszym krokiem i zapowiedzią kolejnych działań zmierzających do zmiany charakteru i wizerunku dzielnicy Chropaczów - dodał prezydent Świętochłowic Daniel Beger.

Na część drogową inwestycji świętochłowicki samorząd pozyskał wsparcie z rządowych funduszy. Do Świętochłowic trafiła największa w skali woj. śląskiego dotacja z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD) - 12,6 mln zł do projektu określonego na 25,1 mln zł. Kolejne 5 mln zł na ten cel Świętochłowice otrzymały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (RFIL).

Równolegle Tramwaje Śląskie prowadziły samodzielny przetarg na przebudowę torowiska tramwajowego w Zabrzu od pętli Mikulczyce do skrzyżowania ul. Mikulczyckiej z ul. Dygasińskiego, łącznie z pętlą. Obecnie kursuje tamtędy linia nr 3 z dzielnicy Mikulczyce, przez centrum miasta, do dzielnicy Makoszowy.

Przewidziany do przebudowy odcinek jest jednotorowy, o długości 3,1 km (wyjątkiem jest pętla). Wiedzie w ciągu ulic Mikulczyckiej, Hagera oraz Tarnopolskiej, w części torowiskiem wydzielonym (tam ma być zastosowany nowy tor z podkładami strunobetonowymi) w części w śladzie jezdni (szyny w kanałach płyt torowych).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.