Terminal LNG: pierwsze pieniądze z podatku od nieruchomości

1450170390 lng pl 02

fot: Polskie LNG SA

Terminal LNG będzie elementem systemu bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wraz z nowymi gazociągami, interkonektorami, wirtualnym rewersem na gazociągu jamalskim, a także podziemnymi magazynami i własnym wydobyciem wzmocni niezależność gazową Polski

fot: Polskie LNG SA

Świnoujście otrzymało od Polskiego LNG pierwsze pieniądze z podatku od nieruchomości, za funkcjonujący tam terminal LNG. Z tego tytułu do miasta wpłynie w tym roku 40 mln zł.

Polskie LNG, należące do grupy kapitałowej Gaz-System, zapłaci blisko 40 mln zł podatku od nieruchomości dla budynków i budowli, stanowiących składniki majątku trwałego terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - poinformowały w środę służby prasowe Gaz-Systemu.

Jak powiedział PAP rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus, pierwsza z dwunastu rat podatku, jakie zaplanowano w tym roku, już wpłynęła do miasta.

- Cieszymy się z tych pieniędzy, które mają być w przyszłości wkładem miasta w budowę bardzo ważnego dla Świnoujścia tunelu między wyspami Wolin i Uznam - dodał Karelus. Miasto otrzymało w styczniu decyzję o dofinansowaniu z unijnych środków budowy tunelu.

40 mln zł to spory zastrzyk pieniędzy dla miasta, którego budżet oscylował do tej pory w okolicach 250 mln zł - podał Karelus. W tym roku dzięki wpływom m.in. z podatku od nieruchomości z gazoportu, a także rekordowym wpływom ze sprzedaży nadmorskich nieruchomości budżet Świnoujścia to około 343 mln zł - powiedział Karelus.

Wpływy z podatków miasto planuje przeznaczyć przede wszystkim na inwestycje. Będą to remonty i modernizacje dróg i chodników, remonty szkół i obiektów sportowych, programy społeczne, a także imprezy kulturalne - wyliczał Karelus.

Gaz-Systemu poinformował także, że wcześniej wsparł w Świnoujściu budowę nowoczesnej jednostki straży pożarnej, a także mniejsze przedsięwzięcia, jak festiwal Fama, Dni Twierdzy na Wyspach, czy Międzynarodowy Dzień Latarni Morskich. Spółka dotowała także program Bezpieczne Miasto i szpital miejski w Świnoujściu.

Terminal w Świnoujściu w czerwcu ubr. przyjął pierwszą komercyjną dostawę gazu. Inwestycja pozwala m.in. na przyjmowanie i rozładunek statków z LNG, magazynowanie surowca, a także na zmianę stanu skupienia z płynnego na lotny i dalszy jego przesył. Na razie moc regazyfikacyjna terminala wynosi 5 mld m sześc. rocznie, czyli tyle, ile jedna trzecia polskiego zapotrzebowania.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.