Tauron: uwaga na naciągaczy!

fot: ARC

Pełna integracja rynku energii elektrycznej ma nastąpić do 2014 r.

fot: ARC

Każdego miesiąca do Taurona zgłasza się blisko 2 tys. klientów, którzy zostali nakłonieni do podpisania niekorzystnych umów z nowym sprzedawcą energii. W poniedziałek, 10 grudnia, firma rozpoczęła kampanię, by pomóc oszukanym i ostrzec innych klientów przed naciągaczami.

Kampania "Bezpieczniki Taurona" będzie prowadzona pod hasłem "Stop naciągaczom - podpisuj tylko uczciwe umowy". Jej celem jest przekazanie klientom wiedzy na temat praw konsumenta na rynku energii. Od kilku lat jednym z takich praw jest możliwość zmiany sprzedawcy energii. Często jednak niezorientowani w przepisach klienci robią to nieświadomie, wprowadzeni w błąd przez nieuczciwych agentów.

Według przedstawicieli Taurona liczba oszukanych klientów rośnie z miesiąca na miesiąc. Nieuczciwi handlowcy składają klientom obietnice bez pokrycia i nie przekazują pełnych informacji na temat kosztów, które będą obciążały odbiorcę energii po podpisaniu umowy z nowym sprzedawcą.

- Staramy się pomóc oszukanym osobom. Chcemy, aby nasi klienci byli mądrzy przed szkodą, dlatego rozpoczynamy kampanię. Z przydatnymi informacjami i ostrzeżeniami chcemy dotrzeć przede wszystkim do osób starszych; to one najczęściej stają się ofiarami oszustów - powiedział w poniedziałek wiceprezes spółki Tauron Sprzedaż Grzegorz Lot.

Kampania grupy Tauron ma m.in. dostarczyć informacji, co powinien zrobić oszukany klient. Częścią akcji są też porady na temat zasad podpisywania umów. Powstał specjalny poradnik konsumenta, zawierający nie tylko niezbędne informacje, ale również wzory oświadczeń, które pomogą klientowi np. odstąpić od zawartej umowy. Poradnik dostępny jest na stronie internetowej www.tauron-pe.pl, w punktach obsługi firmy, a także w wybranych przychodniach, aptekach i biurach Rzeczników Praw Konsumenta.

Wśród najważniejszych zasad wskazanych w poradniku jest m.in. niewpuszczanie do domu obcych osób, dokładne czytanie umów przed ich podpisaniem oraz możliwość odstąpienia od umowy podpisanej w domu do 10 dni od jej zawarcia.

- Zanim podpiszemy umowę z nowym sprzedawcą, trzeba koniecznie sprawdzić, jaka to firma i jak można się z nią kontaktować - podkreślił Lot. Jak mówił, warto też pytać o wszystkie składniki opłat, a nie tylko o cenę energii. Niektóre firmy naliczają np. opłaty za wysłanie przypomnienia o niezapłaconym rachunku. Trzeba również sprawdzić, czy przedstawiona przez nowego sprzedawcę oferta odpowiada indywidualnym potrzebom. Należy wiedzieć, że dodatkowe usługi, np. ubezpieczenia, skutkują większymi rachunkami.

W ramach kampanii dostępne będą również naklejki ostrzegawcze na drzwi "Stop naciągaczom - podpisuję tylko uczciwe umowy". Akcję wspomogą spoty radiowe i telewizyjne oraz informacje w lokalnej prasie. Twarzą kampanii jest Dorota Kolak, aktorka znana z popularnych seriali m.in. "Barwy szczęścia" i "Przepis na życie".

W poniedziałek w Katowicach Tauron współorganizował konferencję naukową pod tytułem "Pozycja konsumenta na rynku energii elektrycznej". Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Towarzystwa Obrotu Energia, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Rzecznicy Praw Konsumentów. Uczestnicy spotkania przekonywali, że wolny rynek sprzedaży energii elektrycznej przyniósł klientom korzyści, ale też niesie ze sobą zagrożenia.

- Niektórzy sprzedawcy energii coraz częściej stosują nieuczciwe praktyki, które uderzają w konsumentów. Z tego powodu kampanię będziemy prowadzić tak długo, jak tylko będzie potrzeba - zapowiedział wiceprezes Lot. Tauron Sprzedaż jest największym sprzedawcą energii na południu Polski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.