Tauron Ciepło rozpoczął sezon grzewczy

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Odbiorcy mogą sami zdecydować, kiedy i jak mocno chcą ogrzewać mieszkania

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Spółka Tauron Ciepło podała w czwartek, że już blisko 100 proc. jej odbiorców, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych złożyło wnioski o rozpoczęcie dostaw ciepła w kolejnym sezonie.

Ciepłownicza spółka przypomniała przy tym, że jesienią, kiedy temperatury zewnętrzne są bardzo zmienne, urządzenia tzw. automatyki pogodowej sprawiają, że odbiorcy ciepła sieciowego mogą sami zdecydować, kiedy i jak mocno chcą ogrzewać mieszkania, lokale i budynki.

Jak zaznaczył cytowany w informacji spółki prezes Tauronu Ciepło Marcin Staniszewski, spadające we wrześniu temperatury spowodowały, że, jak co roku, zaczęły napływać wnioski o uruchomienie dostaw ciepła.

“Wbrew powszechnej opinii nie ma jednej, ustawowej daty rozpoczęcia sezonu grzewczego dla wszystkich budynków. Wszystko zależy od temperatury zewnętrznej, prognoz pogody oraz terminu złożenia wniosku w imieniu mieszkańców przez zarządcę czy spółdzielnię mieszkaniową“ - wyjaśnił Staniszewski.

W Tauronie Ciepło zgłoszenie rozpoczęcia sezonu grzewczego możliwe jest on-line, za pośrednictwem elektronicznego Biura Obsługi Klienta (e-BOK Ciepło) lub poprzez wysłanie wniosku drogą mailową. Dostawy są uruchamiane i wstrzymywane w dowolnym terminie, na wniosek wspólnoty, spółdzielni lub zarządcy obiektu.

Automatyka pogodowa pozwala na ustawienie wartości temperatur, zgodnie z którymi następuje samoczynne włączenie i wyłączenie dostarczania ciepła do budynku - w zależności od temperatury zewnętrznej.

Temperatury progowe ustawiane są zgodnie z wnioskiem spółdzielni lub zarządcy budynku, zazwyczaj na poziomie 12 stopni Celsjusza.

Tauron Ciepło od kilku lat prowadzi kampanię edukacyjną “Weź nie smoguj, weź oddychaj“ na temat zalet ciepła sieciowego oraz jego przewag nad innymi formami ogrzewania budynków wielorodzinnych w miastach.

Spółka Tauron Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracji śląsko-dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie spółki wynosi ok. 1 tys. km. Dostarcza ona ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

Mecz legend na 70-lecie Kotła Czarownic, czyli Polska-Anglia na Stadionie Śląskim

Stadion Śląski w Chorzowie świętuje w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji 5 września 2026 r. w Kotle Czarownic znów będą wrzały emocje. Główny wydarzeniem jubileuszowego wydarzenia będzie mecz legend Polska - Anglia, z udziałem polskich i angielskich ikon futbolu.

Usunięto awarię w rejonie stacji kolejowej w Katowicach

Usunięto awarię infrastruktury w rejonie stacji kolejowej w Katowicach; przywracana jest rozkładowa jazda pociągów - przekazała w środę spółka PKP PLK. Uszkodzenie kabla zasilającego, do którego doszło we wtorek wieczorem, skutkowało awarią urządzeń sterowania ruchem, a w konsekwencji opóźnieniami pociągów.