Tanio już było. Turyści mają prawo narzekać na ceny parkowania w Cieszynie

fot: Krystian Krawczyk

Cieszyn wprowadza nowe zasady parkowania

fot: Krystian Krawczyk

Cieszyn od lat jest oblegany przez turystów, z powodu historii, i pobliskiej granicy z Czechami. I to się pewnie nie zmieni, choć nowe wprowadzone rozwiązania związane z parkowaniem w tym mieście turystom nie przypadły do gustu.

Cieszyn miał dotąd jedną strefę parkowania, tymczasem Rada Miejska wprowadziła zmiany i podział na dwie strefy: SPP „A” i SPP „B”. Obie obowiązują od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00.

SPP „A” obejmuje obszar ulic: doktora Jana Michejdy, Plac księdza Józefa Londzina, Jana Kochanowskiego, Bolesława Limanowskiego, Pokoju, Nowe Miasto, Śrutarska, Browarna, Głęboka, Zamkowa. Wśród szczegółowo wymienionych ulic w tej strefie znajdziemy m.in. Browarną, Bóżniczą, Fredry, Głeboką, Rynek, Sejmową, Zamkową i Trzech Braci – wylicza magistrat.

SPP „B” ustalono natomiast w obszarze objętym ulicami: Przykopa, Aleja Jana Łyska, 3 Maja, Karola Miarki, Henryka Sienkiewicza, Plac Kościelny, Górna, Bielska, Solna, Żwirki i Wigury, Bolesława Chrobrego, Dworkowa, Wojciecha Korfantego, Bobrecka, Świętego Jana Sarkandra. Lista ulic w SPP „B” obejmuje również m.in. Garncarską, Górny Rynek, Wyższą Bramę, Kolejową, Plac Wolności, czy Młyńską Bramę.

Zmieniły się także stawki za parkowanie. Dotąd jedna obowiązująca stawka to 1,50 zł za 30 minut parkowania.

Teraz? Za parkowanie w strefie A do 30 minut kierowca zapłaci 2,50 zł. Parkowanie do 1 godz. To koszt w strefie A: 5 zł, za drugą godzinę już 5,50 zł, a za trzecią 6,50 zł, kolejne to wydatek następnych 5 złotych. W strefie B stawki przedstawiają się następująco: 3 zł za pół godziny i odpowiednio za parkowanie do 1 godziny 3,50 zł, druga godzina to 4 zł a kolejne to 3 zł.

Dla kierowców przewidziano także abonamenty.

Abonament mieszkańca: Roczna opłata wyniesie 250,00 zł dla SPP „A” i 200,00 zł dla SPP „B”. Jest to abonament dla osób zameldowanych na pobyt stały lub czasowy na obszarze SPP „A” lub „B”, będących właścicielami/współwłaścicielami pojazdu lub posiadającymi inny tytuł prawny do jego użytkowania, oraz rozliczających podatek dochodowy w Cieszynie. 

Abonament miesięczny lokalny: Miesięczna opłata wyniesie 200,00 zł dla SPP „A” i 150,00 zł dla SPP „B”. 

Abonament miesięczny standardowy: Koszt to 300,00 zł miesięcznie dla SPP „A” i 200,00 zł dla SPP „B”. 

Abonament miesięczny przedsiębiorcy: Miesięczna opłata to 150,00 zł dla SPP „A” i 100,00 zł dla SPP „B”.

Co jeśli zapomnimy zapłacić za parking? Dodatkowa opłata do siedmiu dni od daty postoju to 100,00 zł, powyżej siedmiu dni - 350,00 zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.