wydobycie

Lista artykułów

Osiem własnych, pięć zewnętrznych

Ruch Borynia kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie fedruje zgodnie z planem techniczno-ekonomicznym. Górnicy z przygotówek wykonali 270 m nowych wyrobisk ponad ten plan. W zakładzie prowadzone są m.in. prace związane z udostępnieniem poziomu 1120 m. Węgiel, który będzie stamtąd eksploatowany, przedłuży żywotność kopalni o kilkadziesiąt lat. Trzynaście przodków poszło w ruch

W Bolku mają rekord!

Wszystko wskazuje na to, że kopalnia Bolesław Śmiały okres stagnacji ma już za sobą. Od lutego br. kopalnia znowu realizuje założenia planu techniczno-ekonomicznego. Załoga mocno podkręciła tempo, znacznie poprawiając wyniki, a przy okazji wykonała drugi w historii zakładu rekord. Już w kwietniu br. w ścianie 553 w pokładzie 325 (poziom 530) załoga oddziału G-3 osiągnęła

Mniejsze wydobycie przez warunki geologiczne

W pierwszym kwartale br. zakłady JSW wyprodukowały ok. 3,5 mln t węgla. To mniej o ponad 14 proc. niż w analogicznym okresie minionego roku. Podczas piątkowej konferencji, na której zaprezentowano wyniki finansowe spółki, przedstawiciele JSW przekonywali jednak, że roczny plan wydobycia nie jest zagrożony. Wydobycie w tym roku ma być o kilka procent wyższe niż w 2018 r. W pierwszym

Rośnie ilość węgla na zwałach

W marcu kopalnie sprzedały ponad 400 tys. t węgla mniej niż w tym czasie wydobyły - wynika z danych katowickiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP). Niesprzedany węgiel trafił na przykopalniane zwały, gdzie w końcu marca znajdowało się już ponad 2,4 mln t surowca. W poniedziałek Agencja opublikowała dane dotyczące wydobycia i sprzedaży węgla w trzecim miesiącu tego roku.

1 stycznia 2016 r. kopalnia Brzeszcze przeszła na własność spółki Tauron Nowe Brzeszcze Grupa Tauron

Mniej węgla, bo trudne warunki

  Podczas prezentacji rocznych wyników Grupy Tauron, przedstawiciele spółki podsumowali również działalność kopalń należących do Taurona Wydobycie. Zakłady górnicze wyprodukowały 5 mln t węgla handlowego, czyli o 1,4 mln t mniej niż rok wcześniej. To oznacza spadek produkcji węgla aż 22 proc. w porównaniu do 2017 r. Jak argumentowali przedstawiciele spółki, na taki wyniki

Kopalniana woda popłynie w kranach?

Rocznie pompownie Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń w Czeladzi (CZOK) z nieczynnych zakładów tłoczą na powierzchnię około 67 mln m sześc. wód kopalnianych, wg danych za 2018 r. Są to wody o różnym stopniu zmineralizowania, od pitnych po solanki. Pod względem bakteriologicznym całkowicie bezpieczne. Póki co wody kopalniane są wykorzystywane w niewielkim stopniu, ale to już

W lutym wydobycie i sprzedaż węgla nieco spadły

4,8 mln t węgla kamiennego wydobyli łącznie krajowi producenci w lutym 2019 r. Sprzedaż wyniosła w drugim miesiącu roku 5 mln t - podał we wtorek, 2 kwietnia, katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu na portalu Polskiego Rynku Węgla. Stan zapasów wyniósł na koniec lutego 2 mln t (o 400 tys. t więcej niż w tym samym okresie przed rokiem). W porównaniu do stycznia spadek

W Sośnicy przejadą załamanie

W kopalni Sośnica prowadzi się obecnie wydobycie dwiema ścianami. Obie uruchomiono w tym roku. Eksploatacja przebiega na razie bez zakłóceń. Górnicza rzeczywistość do łatwych jednak nie należy. W jednej ze ścian załoga będzie musiała poradzić sobie z „załamaniem”. Będzie to wyzwanie zarówno dla kadry inżynieryjnej, jak i szeregowych górników. Gliwicka kopalnia z