wug

Lista artykułów

Górnictwo: seminarium WUG ze wsparciem ZUS

Seminarium dla przedstawicieli kierownictwa i służb bhp firm wykonujących różne roboty w ruchu zakładu górniczego zorganizował przy wsparciu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w środę (29 czerwca) Wyższy Urząd Górniczy. To już drugie takie szkolenie. Dwa następne zaplanowano na 7 i 14 września – poinformowała portal górniczy nettg.pl rzeczniczka WUG

Górnictwo: śruba śrubie nierówna

Co jest dopuszczone do użytku w górniczym zakładzie podziemnym, a co tzw. dopuszczenia nie potrzebuje? Ta kwestia wzbudza żywe dyskusje. Sporo uwagi poświęcono jej podczas pierwszego posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie (gremium doradczego prezesa WUG) w nowej kadencji.

Nawet w ciągu dwóch lat trudno opanować zagrożenie

- Raczej nie jest to wynik jakichkolwiek zaniedbań. Stosowane były wszelkie środki i sposoby opanowania zagrożenia, natomiast procesy, jakie zachodzą w przestrzeniach poeksploatacyjnych po wybraniu węgla niekiedy są takie, że trudno jest nawet w ciągu dwóch lat opanować zagrożenie - wyjaśnił Zbigniew Rawicki, dyrektor Departamentu Górnictwa Podziemnego i Odkrywkowego Wyższego Urzędu Górniczego.

Górnictwo: ingerowano w odczyty czujników, zlekceważono pożar

Nie ma wątpliwości, że podczas prac w rejonie ściany 560 w pokładzie 510 w kopalni Mysłowice-Wesoła, gdzie 6 października 2014 r. zapalił się metan, ingerowano w odczyty czujników oraz zignorowano zaistniały pożar endogeniczny – wynika z konferencji zorganizowanej przez Wyższy Urząd Górniczy w czwartek (23 czerwca).Przypomnijmy, że do tej pory w rejonie wypadku,

Górnictwo: wizja w Wesołej na razie nie jest możliwa

Wizja po katastrofie w kopalni Mysłowice-Wesoła ruch Wesoła na razie nie jest możliwa. Takie ustalenia zapadły w środę (22 czerwca) w czasie ósmego posiedzenia komisji, która została powołana przez prezesa Wyższego Urzędu Górniczego, w celu zbadania przyczyn i okoliczności zapalenia metanu oraz wypadku zbiorowego z 6 października 2014 r. - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk z WUG.

Nie szkiełko i oko, ale nowoczesny sprzęt

Choć w trudno w to uwierzyć, jeszcze kilka lat temu inspektorzy nadzoru górniczego jechali na kontrolę zakładów górniczych bez własnego sprzętu kontrolno-pomiarowego. Wyposażanie nadzoru górniczego w aparaturę wspomagającą wykrywanie nieprawidłowości prowadzone jest od 2008 r. Wcześniej nie było do tego podstaw prawnych.Wyższy Urząd Górniczy oraz

WUG: Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie w nowym składzie

W poniedziałek (13 czerwca) po raz pierwszy w nowym składzie obradowała Komisja Bezpieczeństwa Pracy w Górnictwie - poinformowała portal górniczy nettg.pl Jolanta Talarczyk z Wyższego Urzędu Górniczego. Gremium zostało powołane na dwuletnią kadencję. W jego składzie znajdują się przedstawiciele zarządów przedsiębiorstw górniczych, central związków zawodowych, stowarzyszeń

Kraj: kolejne alarmy bombowe, ewakuowano m.in. WUG

W związku z alarmem bombowym w środę (8 czerwca) po południu ewakuowany został Wyższy Urząd Górniczy. Na miejsce przyjechała straż pożarna i policja.Jak podają media, podobne alarmy wszczęto w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce.„W samej Warszawie wszczęto dzisiaj 33 alarmy bombowe. Część budynków ewakuowano, w części trwa poszukiwanie ładunków