solidarność

Lista artykułów

Będą dalsze rozmowy w sprawie podwyżek

W środę (15 grudnia) związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej skierowali do zarządu spółki pismo z żądaniami płacowymi. Teraz czekają na odpowiedź zarządu PGG. Przedstawiciele spółki zapowiedzieli, że spotkanie w tej sprawie odbędzie w najbliższym czasie. Chodzi o pismo skierowane w środę, 15 grudnia, do zarządu spółki. W piśmie do zarządu spółki przedstawiciele pięciu

Zaslepka

Solidarność oraz prezesi Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisali umowę społeczną

- Brak zwolnień grupowych, gwarancje dla pracowników znalazły się w umowie społecznej, podpisanej we wtorek przez przedstawicieli NSZZ Solidarność i zarządów PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Umowa ma związek z planowanym połączeniem tych spółek. Jak podkreślał przewodniczący Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ Solidarność Mirosław Miara, podpisany dokument zawiera

Weterani Solidarności upamiętnią tragiczną noc stanu wojennego

W poniedziałek, 13 grudnia, w Zabrzu-Zaborzu odbędą się regionalne uroczystości upamiętniające opór społeczny wobec wprowadzenia stanu wojennego. W 40. rocznicę wydarzeń grudnia 1981 r. weterani Solidarności, jak co roku, spotkają się na mszy świętej, a następnie złożą kwiaty pod krzyżem i obeliskiem poświęconym internowanym w Ośrodku Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu -

Zawieszenie zobowiązań ma utrzymać płynność kopalń

W środę (8 grudnia) odbyło się kolejne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa z delegacją rządową. Związkowcy dowiedzieli się, że rząd wprowadzi rozwiązania legislacyjne, które pozwolą utrzymać płynnością finansową kopalń. Mają one polegać na zawieszeniu spłat niektórych zobowiązań. To rozwiązanie tymczasowe w oczekiwaniu na zakończenie procesu

Górnictwo, jak za czasów Balcerowicza, jest kotwicą inflacyjną

- Tak naprawdę, to Polska Grupa Górnicza jest bankrutem od dwóch lat. Przy życiu utrzymywały ją tylko kolejne instrumenty pomocowe – mówi w rozmowie z portalem netTG.pl Gospodarka i Ludzie Dominik Kolorz, przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność. Całą rozmowę zamieścimy na portalu w środę, 24 listopada.  Szef śląsko-dąbrowskiej S powiedział

Górnicy przybyli do Czarnej Madonny

Już po raz 31. na Jasną Górę przybyli górnicy. W tym roku mogli pojawić się u Czarnej Madonny w dużo większym gronie niż miało to miejsce 12 miesięcy temu. Wówczas ograniczenia związane z pandemią sprawiły, że w sanktuarium pojawiła się zaledwie kilkunastoosobowa delegacja górniczego stanu. W niedzielę, 21 listopada, ponownie można było jednak usłyszeć górniczą

Oczekujemy od rządu konsekwencji w sprawie Turowa - mówi szef Solidarności

- Od rządu w sprawie kopalni w Turowie oczekujemy konsekwencji; ani kroku wstecz - podkreślił w czwartek przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda. Nie wchodziliśmy do Unii Europejskiej po to, aby Komisja Europejska zamykała nam tysiące miejsc pracy - powiedział. Piotr Duda w Programie 1 Polskiego Radia zapytany został, jakie będą kolejne działania Solidarności w sprawie kopalni w

1635336919 tg43 okladka

W nowej Górniczej o sprawiedliwości za zasiekami

Jednym z najszerzej komentowanych wydarzeń ubiegłego tygodnia była manifestacja w obronie kopalni Turów zorganizowana przez NSZZ Solidarność przed siedzibą Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Relację z tego wydarzenia i rozmowę z Jarosławem Grzesikiem, szefem Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki „S” przeczytasz w najnowszej Trybunie Górniczej. - Jak zobaczyłem w