samorządy

Lista artykułów

Kraków: przyjęli przejściową uchwałę antysmogową

Małopolski sejmik przyjął tymczasową uchwałę antysmogową dla Krakowa, która zakazuje stosowania do ogrzewania paliw niskiej jakości. Będzie ona obowiązywać od lipca br. do 31 sierpnia 2019 r.; potem wejdą w życie przepisy całkowicie zakazujące używania paliw stałych. Przyjęta w poniedziałek (24 kwietnia) przez małopolskich radnych uchwała ma charakter techniczny. Porządkuje

Śląskie: wprowadzają standardy rowerowe

Jednolite standardy rozwoju infrastruktury rowerowej wprowadziły samorząd woj. śląskiego i zrzeszający główne miasta konurbacji katowickiej Górnośląski Związek Metropolitalny. Standardy mają być obligatoryjne przy inwestycjach rowerowych województwa oraz być wskazówkami dla gmin. Jak przekazał we wtorek (18 kwietnia) urząd marszałkowski woj. śląskiego, przyjęcie standardów

Ruda Śląska: powstaną nowe mieszkania komunalne

50 nowych mieszkań komunalnych zostanie w ciągu dwóch lat wybudowanych w Orzegowie - dzielnicy Rudy Śląskiej. Właśnie podpisano umowę na realizację tej inwestycji, wartej 7,5 mln zł - podał we wtorek (18 kwietnia) rudzki magistrat. Nowe mieszkania powstaną u zbiegu ulic Stromej i Bytomskiej. - Umowa ma formułę "zaprojektuj i wybuduj", co oznacza, że wykonawca ma przygotować

Śląskie: wsparcie dla gospodarstw edukacyjnych

Samorząd woj. śląskiego przeznaczy 200 tys. zł na utworzenie i promocję Szlaku Gospodarstw Edukacyjnych, doposażenie takich gospodarstw oraz prowadzenie w nich zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z regionu. O ogłoszeniu pierwszego otwartego konkursu ofert na zadania publiczne w tym zakresie poinformował w czwartek 913 kwietnia) urząd marszałkowski woj. śląskiego. Zgodnie z

Śląskie: mieszkańcy doceniają inwestycje w komunikację

Mieszkańcy doceniają inwestycje w komunikację - wskazują przedstawiciele samorządów woj. śląskiego ze szczytu rankingu przygotowanego na podstawie opinii 140 tys. Polaków. Dlatego region i miasta planują kolejne przedsięwzięcia - związane z drogami i transportem publicznym. Ranking "Się żyje" serwisu Otodom to, według jego twórców, pierwsze tak szeroko przygotowane badanie

Śląskie: powstaje instytucja dla nauki, biznesu i samorządu

Koordynowaniem interesów biznesu, nauki i samorządu, ma się zajmować powstające w woj. śląskim stowarzyszenie "Pro Silesia". Platforma współpracy tych środowisk ma działać na szczeblu krajowym i europejskim, m.in. na gruncie dotychczasowego biura województwa w Brukseli. W środę (22 marca) podjęto kolejne kroki formalne, prowadzące do powołania Stowarzyszenia

Sejmik Śląski: zadecydowano o nadwyżce budżetowej

Sejmik Województwa Śląskiego zadecydował w poniedziałek (20 marca) o sposobie wydania wypracowanej w ubiegłym roku nadwyżki budżetowej. Najwięcej z 84,2 mln zł środków trafi na działania w sferze kultury oraz na budowę i remonty dróg w regionie. - Dzięki podzieleniu wolnych środków budżetowych nastąpi bardzo duży zastrzyk dla instytucji kultury, która przez ostatnie budżety

Śląskie: unijne środki na samorządowe przedsięwzięcia

Już prawie 1 mld zł rozdysponowano w konkursach w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego. Wartość środków w konkursach obecnie ocenianych, trwających i planowanych do ogłoszenia do końca roku przekroczy 1,5 mld zł. ZIT jest narzędziem po raz pierwszy wdrażanym w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej 2014-2020.