oze

Lista artykułów

PGE planuje zdobyć z emisji akcji ponad 3 mld zł na m.in. OZE i sieci

Polska Grupa Energetyczna planuje emisję nowej serii akcji i zdobycie 3,2 mld zł na sfinansowanie projektów w obszarze OZE, źródeł niskoemisyjnych i sieci. Spółka podała, że we wtorek jej zarząd podjął decyzję o emisji, zgodę musi jeszcze wydać NWZA. Jak poinformowała spółka, planowana nowa emisja pozwoli na przyspieszenie realizacji projektów w latach 2022-2026 w obszarach

Wysokie koszty inwestycji główną barierą korzystania z OZE

63 proc. badanych Polaków wskazało, że wysokie koszty inwestycji w urządzenia OZE są główną barierą korzystania ze źródeł odnawialnych - wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia. Według badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz dr hab. Magdalenę Sobocińską z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu kluczową barierą zwiększania zakresu korzystania ze

1594207919 1586256293 wiatraki

Dzięki poniedziałkowej wichurze mamy więcej prądu

Z danych Polskich Sieci Energetycznych wynika, że już w niedzielę produkcja prądu z wiatraków skoczyła do poziomu dwa razy wyższego od średniej, a przez cały poniedziałek była trzy razy większa od średniej. W poniedziałek nad ranem przekroczyła 6,2 GWh, zbliżywszy się do rekordu sprzed dwóch miesięcy. Ponownie podobny poziom osiągnęła w poniedziałkowe popołudnie. Znaczenie

Janusz Gajowiecki ponownie prezesem PSEW

Janusz Gjowiecki został wybrany, przez Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, prezesem Stowarzyszenia na kolejną trzecią, trzyletnią kadencję. Zmiana nastąpiła natomiast w składzie zarządu PSEW, bo po 5-letniej współpracy ze Stowarzyszenia odeszła dr Kamila Tarnacka, dotychczasowa wiceprezes zarządu, odpowiedzialna za sektor morskiej

Na handlu prawami do emisji CO2 Polska zarobiła 25 mld zł

– Nie chciałbym, żebyśmy tkwili w przekonaniu, że w Polsce wszystko byłoby idealnie, gdyby nie Unia ze swoją polityką klimatyczno-energetyczną – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak podkreśla, opłaty za emisję z systemu ETS, który stał się w ostatnich miesiącach przedmiotem zaciekłej krytyki polityków, trafiają przecież nie do Brukseli, ale

Będzie drogo, bardzo drogo

Rachunki za prąd wzrosną o ponad 800 zł, czyli prawie 50 proc. do 2030 r., jeśli Polska będzie nadal produkować energię z węgla – przewiduje Fundacja Instrat. Z przedstawionego raportu wynika, że jeśli jednak prąd pochodziłby głównie z wiatru i słońca, opłaty wzrosłyby w tym czasie o 300 zł rocznie i to pomimo większych inwestycji w sieć. Eksperci Instratu obliczyli, że

1629974356 dron pge

Należy rozważyć, czy wsparcia na budowę OZE nie przesunąć na budowę sieci

- Należy rozważyć, czy wsparcia kierowanego dotychczas na budowę OZE nie należy przesunąć na rozbudowę sieci. Transformacja na jej obecnym etapie wymaga bowiem rozbudowy sieci, a OZE przy dzisiejszych cenach energii radzą sobie same - mówi Prezes URE Rafał Gawin. W październiku 2021 r., z inicjatywy Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki ruszyły prace specjalnego zespołu, który ma

1609848796 elektrownia pixabay 04

Rozłam w europejskiej polityce OZE

O ile dotychczasowa kampania propagująca odnawialne źródła energii odnosiła sukcesy wśród państw UE, to teraz po kolejnym tego typu sukcesie związanym z ustaleniami konferencji COP26, nastąpił rozłam w tym dotąd tak zgodnym środowisku. Byłby on bez znaczenia, gdyby nie dotyczył dwóch najważniejszych gospodarek UE, to jest Niemiec i Francji, które w tej sprawie zajmują całkiem