oze

Lista artykułów

1666672995 waldemarbuda

W docelowym miksie energetycznym atom będzie stanowił 30-35 proc., resztę OZE

- Docelowo atom będzie stanowił 30-35 proc. miksu energetycznego Polski, resztę OZE - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ocenił, że budowa elektrowni atomowej to szansa, by zyskać kompetencje wykorzystywane w przyszłości na całym świecie. Jak ocenił we wtorek w Telewizji Republika szef MRiT, za 10-12 lat nasz miks energetyczny będzie wyglądał

1647344100 wiatraki przykona orlen 03

Rewizja PEP 2040 do końca roku

- Do końca roku rząd planuje przeprowadzić rewizję Polityki Energetycznej Państwa do 2040 r. - oświadczył w poniedziałek, 7 listopada, podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego premier Mateusz Morawiecki. - Do końca roku planujemy rewizję PEP2040 - powiedział Morawiecki, dodając, że dokument powinien być gotowy w ciągu 5-6 tygodni. Nie podał żadnych szczegółów. Przyjęta

Tauron wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 46 MW

Farmę fotowoltaiczną o łącznej mocy 46 MW wybuduje w powiecie polkowickim (woj. dolnośląskie) Grupa Tauron - przekazał koncern w poniedziałek. Budowa ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w pierwszej połowie 2024 r. Jak poinformowała w poniedziałek spółka energetyczna, nowa farma fotowoltaiczna Taurona na Dolnym Śląsku będzie składać się z ponad 80 tys. paneli,

Doktorant AGH pomoże w zielonej transformacji Polski?

Doktorant Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobył prestiżowy grant na prowadzenie badań, które mogą przyczynić się do transformacji energetycznej Polski, w ramach programu Science ONDE Flow Innovation Academy. Pochodzący z Nowego Sącza młody innowator pracuje nad rozwiązaniem, które przewidzi ilość wyprodukowanej ze słońca energii - czytamy w nadesłanej informacji

1640172802 panelefotowoltaiczne

Przedsiębiorcy na różne sposoby radzą sobie z podwyżkami cen prądu

Faktury za prąd windują koszty polskich przedsiębiorców, którzy wysokie ceny energii elektrycznej i surowców wskazują dziś jako główną barierę w prowadzeniu działalności gospodarczej. W tej trudnej sytuacji rynkowej szukają też różnych sposobów na to, aby utrzymać się na rynku: podnoszą ceny, zmieniają dostawców prądu, inwestują w nowe rozwiązania technologiczne albo

KGHM z umową na zakup zielonej energii

KGHM kupi zieloną energię wraz z gwarancjami pochodzenia od firmy Projekt Solartechnik – umowa Corporate Power Purchase Agreement (cPPA), czyli długoterminowy kontrakt z m.in. gwarancją ceny na czas jej obowiązywania, zakłada dostawę energii już w 2023 roku - poinformowała spółka w komunikacie. Zakup dotyczy całej energii, która zostanie wytworzona w nowej elektrowni słonecznej

1647344100 wiatraki orlen 01

Europie brakuje wiatru

Trwająca od kilku tygodni wyżowa i bezwietrzna pogoda nad Europą wywołuje kolejną fazę kryzysu energetycznego. Po kryzysie gazowym, węglowymi i naftowym, nadszedł czas na kryzys wiatrowy. Pozornie wdawać się może, że jest to tylko ironiczna forma krytyki OZE. Zapewne w przekazach medialnych tak to może wyglądać, ale w rzeczywistości rzecz jest całkiem poważna. Energetyka

Grupa ORLEN z nowymi mocami odnawialnymi

Grupa ORLEN zakończyła realizację jednej z największych farm fotowoltaicznych w kraju, zlokalizowanej w okolicach Wielbarka, w województwie warmińsko-mazurskim. Farma o łącznej mocy 62 MW osiągnie pełne zdolności produkcyjne w pierwszym kwartale 2023 roku i będzie w stanie zasilić czystą energią ponad 30 tysięcy gospodarstw domowych - informuje spółka. – Finalizujemy kolejną