nauka

Lista artykułów

Politechnika Śląska: zainaugurowano rok akademicki (GALERIA)

W Politechnice Śląskiej zainaugurowano w poniedziałek (1 październik) rok akademicki 2012/2013. Tym samym uczelnia rozpoczęła 68 rok swojej działalności.Prof. Andrzej Karbownik, rektor Politechniki Śląskiej, w swym wystąpieniu zapowiedział uatrakcyjnienie studiów. Jednym z elementów tych działań będą dodatkowe miesięczne stypendia dla najlepszych studentów.

Polacy nie gęsi... i co z tego?

Jaki jest sens wydawania milionów na patenty i opracowania innowacyjnych technologii, skoro tylko niewiele z nich udaje się skomercjalizować, czyli wdrożyć w przedsiębiorstwach? Dlaczego biznes zdaje się nie zauważać szansy we współpracy z nauką? Kto może być ogniwem łączącym w jeden proces myśl naukową z zastosowaniem jej rezultatów w praktyce?

Jaworzno: pytania-pułapki w konkursie wiedzy górniczej

Pytanie brzmiało: jak nazywa się osoba upoważniona do wykonywania rabowania obudowy? Sugerowane były cztery odpowiedzi: górnik przodowy, wyłącznie osoba dozoru górniczego, górnik rabownik, wyłącznie górnik rabunkarz. Rzecz jasna, tylko jedna prawidłowa – rabunkarz. I tę – pośród trzydziestu innych podobnych „pułapek" - mieli

Nauka: otwarcie Śląskiego Centrum Radiometrii (GALERIA)

W piątek (7 września) w Głównym Instytucie Górnictwa zostało otwarte Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej. Wraz z dyrektorem naczelnym GIG prof. Józefem Dubińskim ceremonii przecięcia wstęgi przed wejściem do nowego obiektu badawczego dopełnili wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk i prezydent Katowic Piotr Uszok. Z telebimu gratulacje z okazji kolejnej

AGH: doktoranci z elektroniczną legitymacją

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie jest jedną z pierwszych uczelni w Polsce, w której wdrażany jest system elektronicznej legitymacji doktoranckiej (SELD) - poinformował portal górniczy nettg.pl Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy uczelni. W ramach prac wdrożeniowych zakupiono i zaimplementowano specjalistyczne oprogramowanie do obsługi

Region: I Piknik Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego

W najbliższą sobotę (1 września) na terenie osiedla akademickiego w Katowicach-Ligocie odbędzie się I Piknik Absolwentów Uniwersytetu Śląskiego. Z tej okazji w rektoracie śląskiej uczelni odbyła się w czwartek (30 sierpnia) konferencja, na której reprezentanci uczelni wraz z zaproszonymi gośćmi - absolwentami UŚ przedstawili program zbliżającej się imprezy.W

Nauka: otwarto Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej

- Centrum Radiochemii i Chemii Jądrowej wspierać będzie realizację Programu polskiej energetyki jądrowej. Jest to jeden z najnowocześniejszych w Europie ośrodków badawczo - rozwojowych o kluczowym znaczeniu dla gospodarki - powiedziała wiceminister Hanna Trojanowska podczas otwarcia placówki stworzonej na potrzeby energetyki jądrowej i medycyny nuklearnej. Uroczystość

Efekt Carringtona: na ile realna jest katastrofa?

Czy efekt Carringtona to realne zagrożenie, a może tylko sztucznie tworzona sensacja? Czy prognozowana na 2013 rok ogromna aktywność Słońca może doprowadzić do globalnej katastrofy? Skąd w opiniach naukowców wzięła się właśnie data maja 2013 i na ile takie obliczenia mają szansę się spełnić – to pytania jakie portal górniczy nettg.pl skierował do prof. dr.