nauka

Lista artykułów

Nauka: czy zabraknie wody mieszkańcom Śląska?

Naukowcy tworzący zespół badawczy Śląskie Centrum Wody chcą wspierać gospodarowanie wodami w regionie - dostarczając dokładnych danych. Wskazują przy tym, że woj. śląskie jest jednym z większych pojezierzy w Polsce i największym pojezierzem antropogenicznym. Eksperci mówili o tym podczas czwartkowej konferencji "Natura dla Wody", zorganizowanej w Światowy Dzień Wody na Wydziale

Kosmos: pierwszy polski satelita komercyjny w tym roku?

Pierwszy polski satelita komercyjny Światowid ma zostać umieszczony na orbicie w 2018 roku. Fundusze Kvarko i Infini, inwestujące w innowacyjne spółki, zainwestowały 3 mln zł w firmę, która pracuje nad tym nanosatelitą - poinformował w środę fundusz Kvarko. Jak wskazano, inwestycja została przeprowadzona w ramach programu Bridge Alfa, współfinansowanego przez Narodowe Centrum

Kraków: rusza Szkoła Eksploatacji Podziemnej

W Krakowie rusza dziś XXVII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Konferencja, nad którą patronat medialny objęły redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl, potrwa od poniedziałku do środy. Obrady otworzy sesja plenarna „Surowce mineralne w perspektywie roku 2050” jednak program SEP jest szeroki. Podczas 20 sesji tematycznych jej uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jak

1519236776 pols stor en umowa me

Nauka: wspólnie na rzecz rozwoju elektromobilności

Siedem jednostek naukowych zawiązało w środę, 21 lutego, w Warszawie konsorcjum pod nazwą Pol-Stor-En. Jego głównym celem będą badania nad magazynami energii elektrycznej, w szczególności nowymi bateriami do samochodów elektrycznych. Umowę o powołaniu konsorcjum podpisano w Ministerstwie Energii, w obecności m.in. szefa tego resortu Krzysztofa Tchórzewskiego, jego zastępcy

1518427738 lab

Politechnika Śląska: niezwykle laboratorium w Zabrzu

Laboratorium poświęcone problemom funkcjonowania człowieka w aspekcie inżynierskim powstało na Wydziale Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Naukowcy i studenci mają tu tworzyć rozwiązania pomocne m.in. w rehabilitacji i opiece nad chorymi. Otwarte we wtorek, 20 lutego, innowacyjne laboratorium pod nazwą "Leonardo Lab" powstało dzięki współpracy wydziału z

Górnictwo: kolejna edycja SEP coraz bliżej

Od przyszłego poniedziałku do środy (26-28 lutego) w Krakowie obradować będzie XXVII Szkoła Eksploatacji Podziemnej. Patronat medialny nad konferencją objęły redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl. Szkołę otworzy sesja plenarna „Surowce mineralne w perspektywie roku 2050”. Podczas pozostałych 19 sesji tematycznych, jej uczestnicy będą dyskutować m.in. o tym, jak

Nauka: Inżynierki 4.0 dla studentek uczelni technicznych

Studentki uczelni technicznych, które chcą poszerzyć wiedzę z obszaru Industry 4.0, poprawić pozycję na rynku pracy oraz zyskać szansę na wyjazd na Targi Hannover Messe, mogą wziąć udział w programie Inżynierki 4.0. Zgłoszenia przyjmowane są do 27 lutego 2018 r. Na uczestniczki czekają warsztaty prowadzone przez ekspertów m.in. od technologii przemysłowej, finansów w

1517908319 studenciduze

Nauka: nagrody Interstudent trafiły także na Politechnikę Śląską

W ósmej edycji konkursu Interstudent oraz Gwiazdy Internacjonalizacji zostało nagrodzonych sześcioro studentów. W kategorii studia licencjackie zwyciężyła Aigerim Balkhashbayeva z Kazachstanu, studiująca na Uniwersytecie SWPS. W kategorii studia magisterskie nagrodę otrzymała Safoura Reza z Afganistanu, studiująca na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, a w kategorii studia