nauka

Lista artykułów

Górnicza kuźnia kadr ma 75 lat

Politechnika Śląska już od 75 lat kształci inżynierskie kadry dla przemysłu w regionie, w tym dla górnictwa. Uczelnia została powołana 24 maja 1945 r. dekretem Prezydium Krajowej Rady Narodowej. Wzrastała czerpiąc z tradycji Politechniki Lwowskiej i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Dziś to najstarszy w regionie uniwersytet techniczny, jedna z 10 uczelni badawczych w Polsce.

Siedem programów kształcenia hutników i górników

Siedem modelowych programów nauki zawodów w branżach górniczo-wiertniczej i hutniczo-odlewniczej przygotowali wspólnie dla szkół branżowych i techników śląscy nauczyciele akademiccy wspólnie z instytucjami otoczenia biznesu i zainteresowanymi firmami. Przekazane Ministerstwu Edukacji Narodowej i 52 szkołom z całej Polski programy powstały w ramach współfinansowanego z unijnych

Wirtualny dzień otwarty AGH

W tym roku, w związku z sytuacją epidemiologiczną, zagrożeniem koronawirusem,  Dzień Otwarty Akademii Górniczo Hutniczej będzie miał charakter wirtualny. Wydarzenie w formie transmisji on-line odbędzie się 17 kwietnia 2020 r. w godzinach 10-12. Uczelnia zaprasza uczniów szkół średnich do udziału! Uczelnia informuje na swojej stronie internetowej, że spotkanie rozpocznie

GIG w międzynarodowym konsorcjum

Rozwój niskoemisyjnej energetyki może być szybszy i bardziej skuteczny, przy właściwym wykorzystaniu wiedzy zgromadzonej w licznych poświęconych tej dziedzinie bazach danych - wskazują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa, którzy wspólnie z uczonymi z kilku krajów chcą ulepszyć system baz danych. Katowicki GIG, wraz z uczelniami i ośrodkami badawczymi z Norwegii, Austrii,

O gospodarce odpadami w murach AGH

W dniach 15-16 czerwca 2020 w murach Akademii Górniczo-Hutniczej odbędzie się VIII edycja Szkoły Gospodarki Odpadami (SGO 2020). Główni organizatorzy spotkania to Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH, Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN oraz Fundacja dla AGH. Patronatem medialnym SGO objęły Trybuna Górnicza i portal netTG.pl. Wydarzenie skierowane jest m.in. do

Poligon badawczy w kopalni Marcel

Polska Grupa Górnicza, jako jedyny polski partner przemysłowy, wspólnie z instytutami badawczymi weźmie udział w kolejnej edycji największego europejskiego projektu geologicznego - Systemu Obserwacji Płyty Europejskiej EPOS-PL+. W jednej z kopalń Grupy znajdzie się poligon badawczy. EPOS (European Plate Observing System - System Obserwacji Płyty Europejskiej) to największy projekt w

1515495768 belchatow kwb pl

Zawarto ważną umowę o długofalowej współpracy

Politechnika Wrocławska i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów z Grupy PGE podpisały 6 marca list intencyjny w sprawie rozpoczęcia długofalowej współpracy w zakresie podnoszenia jakości i efektywności kształcenia zawodowego w dziedzinie górnictwa i energetyki. W przyszłości część kierunków kształcenia na Politechnice

1582801827 lodz agh

Autonomiczna łódź solarna z AGH zbada dno rzek i jezior

Studenci z Koła Naukowego AGH Solar Boat, po sukcesie ich łodzi solarnej „Baśka” pracują nad nową konstrukcją. Autonomiczna łódź będzie poruszać się po rzekach i akwenach, zbierać i badać próbki wody, a także przeprowadzać mapowanie dna obszarów wodnych. Konstruowana przez studentów łódź o wymiarach 50x80cm i wadze ok. 15 kilogramów będzie w pełni autonomiczna.