metan

Lista artykułów

Wybuchł metan, życie straciło sześciu górników

Zginęło wówczas 6 górników, a 17 zostało rannych. Takie skutki miał wybuch metanu, do którego doszło w kopalni Borynia. To był 4 czerwca 2008 r. Od tych tragicznych zdarzeń minęło 13 lat. Do wybuchu doszło w ścianie F-22 na poziomie 838. W tym rejonie pracowało tego dnia 36 osób – 32 z kopalni, a cztery z Zakładu Odmetanowania Kopalń. Górnicy z Borynii zajmowali się

Czeka nas katastrofa klimatyczna

Pandemia koronawirusa doprowadziła do gwałtownego spadku globalnej emisji gazów cieplarnianych. Obecnie jednak wróciły one do poziomu sprzed jej wybuchu. W kwietniu po raz pierwszy w zarejestrowanej historii stężenie CO2 zostało zmierzone na poziomie ponad 420 ppm. Dane uzyskane z rdzeni lodowcowych wskazują, że współczesne poziomy CO2 są wyższe niż w jakimkolwiek

Efektywność zagospodarowania metanu z kopalń nieznacznie spadła

Blisko 2 proc. więcej metanu niż rok wcześniej wydzieliło się w ub. roku przy eksploatacji węgla kamiennego. Udział gazu ujętego w instalacje odmetanowania był zbliżony do poziomu sprzed roku, jednak efektywność zagospodarowana metanu nieznacznie spadła - wynika z danych WUG. W wyniku działalności górniczej w ub. roku do atmosfery wyemitowano blisko 632 mln m sześc. metanu -

Silesia, Brzeszcze i Wujek na czele ważnego rankingu

W dziedzinie efektywności odmetanowania zdecydowany prym wśród podziemnych zakładów górniczych eksploatujących węgiel kamienny wiedzie kopalnia Silesia. Efektywność za 2020 r. wynosiła tam 55,85 proc. - wynika z danych Wyższego Urzędu Górniczego. Tuż za należącą do spółki Bumech Silesią plasuje się kopalnia Brzeszcze, wchodząca w skład Tauron Wydobycie z wynikiem 49,77

1519484612 11 dolarcgal k4 m

O gazie kopalnianym na dedykowanej stronie

Jastrzębska Spółka Węglowa ma świadomość szkodliwego wpływu metanu na atmosferę. Gaz ten wydziela się przy eksploatacji węgla. Dlatego JSW angażuje się w projekty mające na celu jego gospodarcze wykorzystanie. W 2019 r. w kopalniach JSW ujęto 131,7 mln m sześc. metanu. Gospodarczo wykorzystano 76,9 mln m sześc. O tym, jakie kolejne przedsięwzięcia w zakresie redukcji emisji

Metan był łaskawszy

  Nadzór górniczy podsumował poziom bezpieczeństwa pracy w związku z zapaleniem metanu i pożarem. Okazało się, że w ub.r. w polskim górnictwie węgla kamiennego miało miejsce tylko jedno tego rodzaju zdarzenie. W poprzednich latach było pod tym względem nieco gorzej. W latach 2015-2019 miało miejsce 17 zdarzeń związanych z zapaleniem lub wybuchem metanu – wylicza Wyższy

Energia elektryczna z kontenera

Kopalnia Budryk jest wiodącym zakładem górniczym Jastrzębskiej Spółki Węglowej w zakresie pozyskiwania i gospodarczego wykorzystywania metanu. Według danych Wyższego Urzędu Górniczego kopalnia uzyskała w ub.r. poziom efektywności odmetanowania rzędu 47,23 proc. Na terenie kopalni Budryk pracują obecnie jednostki kogeneracyjne o łącznej mocy 18 MW. W rejonie szybu VI w Chudowie

Mniej, a jednak więcej

Metan to gaz towarzyszący zasobom złóż węgla kamiennego. Uwalnia się w trakcie prowadzonych robót górniczych, jak i samej eksploatacji węgla. Rocznie w polskich kopalniach wydziela się powyżej 900 mln m sześc. metanu. Biorąc pod uwagę potencjał cieplarniany tego gazu, odpowiada on emisji do atmosfery ponad 20 mld m sześc. dwutlenku węgla. Mimo znaczącego zmniejszenia wydobycia