gaz

Lista artykułów

Przepustowość terminalu w Zatoce Gdańskiej ma wynieść co najmniej 12 mld m sześc. gazu

- W związku z rosnącym zainteresowaniem Czech, Słowacji planujemy rozszerzyć przepustowość terminalu FSRU w Zatoce Gdańskiej do co najmniej 12 mld m sześc. gazu - zapowiedziała w poniedziałek w Lublinie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Szefowa resortu klimatu i środowiska podczas odbywającego się w Lublinie Samorządowego Kongresu Trójmorza podkreśliła, że kluczem do

Holendrzy zużywają o 33 proc. mniej gazu niż w poprzednich latach

Zużycie gazu w Holandii w pierwszych pięciu miesiącach tego roku spadło - wynika z informacji ministerstwa energii i klimatu. Mieszkańcy Niderlandów zużyli w tym czasie o jedną trzecią mniej gazu niż w poprzednich latach. Informację w tej sprawie przekazał parlamentarzystom minister energii i klimatu Rob Jetten. W ocenie ekspertów cytowanych przez dziennik NRC, spadek wynika z jednej

Kolejne odwierty gazowe mają zostać włączone do eksploatacji

Trwa opiniowanie wniosku złożonego przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w sprawie zagospodarowania kilku odwiertów eksploatacyjnych, położonych pomiędzy Sędziszowem Małopolskim a Mielcem. Z uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska inwestor musiał uzupełnić kartę informacyjną przedsięwzięcia. Zagospodarowane mają zostać odwierty Blizna 5, Blizna 11 oraz Ocieka

Bez węgla i atomu ani rusz

Za pięć lat Europa nie będzie już potrzebować rosyjskiego gazu. Nie obędziemy się jednak bez węgla i atomu. Po raz pierwszy oficjalnie Komisja Europejska przyznała, że wygaszanie elektrowni węglowych musi zostać przełożone w czasie. To samo czeka energetykę jądrową. Wynika to z unijnego planu REPowerEU. Słowem: żegnaj dekarbonizacjo, przynajmniej przez najbliższą dekadę.

1647344100 wiatraki orlen 01

Będziemy ograniczać rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej. Będziemy chcieli ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej na rzecz OZE, bloków węglowych i atomu - powiedział w czwartek wiceminister klimatu Adam Guibourg,-Czetwertyński. Wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourg,-Czetwertyński uczestniczył w piątek w

Krajowe zużycie gazu spadnie w tym roku do 18 mld metrów sześciennych

- W 2021 r. padł rekord zużycia gazu: 20 mld metrów sześciennych. W tym roku spadnie ono do 18 mld m sześc. - powiedział w piątek prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Jak dodał, przewidywany spadek zużycia to skutek wzrostu cen gazu. Szef krajowego operatora systemu przesyłu gazu uczestniczył w piątek w konferencji Perspektywy rozwoju sektora energii 2040. - Jak przekazał prezes

1647344100 wiatraki przykona orlen

Cele polskiej energetyki odnawialnej wciąż za mało ambitne

– Krajowa strategia dotycząca rozwoju sektora energetycznego i paliwowego powinna obecnie zmierzać w kierunku rozwoju źródeł zeroemisyjnych – mówi Piotr Czembor, prezes Hynfra Energy Storage. Ekspert podkreśla, że wojna w Ukrainie wyraźnie pokazała konieczność odchodzenia od paliw kopalnych i przyspieszenia inwestycji w odnawialne źródła. W tym celu konieczna jest

1548343105 cysterna lng pgnig

Obniżka cen gazu dla biznesu

PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD) od 1 czerwca wprowadza wyższą niż w kwietniu oraz maju automatyczną obniżkę dla klientów biznesowych. Wyniesie ona 25 proc. - poinformowała gazowa spółka w środowym komunikacie. W maju obniżka dla klientów wynosiła 15 proc. Jak wyjaśniono w komunikacie, obniżka będzie dotyczyła wszystkich odbiorców podlegających rozliczeniom za pobrane paliwo