energetyka

Lista artykułów

Energetyka: EBOiR zainwestuje w Polsce 500-600 mln euro

W 2012 r. Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju zainwestuje w Polsce 500-600 mln euro. W ubiegłym roku inwestycje Banku na rynku polskim były rekordowe i wyniosły 900 mln euro - poinformował EBOiR w komunikacie.Prezes EBOiR Thomas Mirow powiedział na wtorkowej (20 marca) konferencji prasowej, że bank chce skoncentrować się na wspieraniu dwóch sektorów: finansowego i

Zaslepka

Nauka: Akademia Energii dla studentów i absolwentów

Fundacja im. Lesława Pagi organizuje w kwietniu i maju br. Akademię Energii - projekt edukacyjny dla studentów i absolwentów, którzy są zainteresowani bezpieczeństwem energetycznym i rozwojem rynków energii w Polsce.Akademia Energii ma być też platformą do dyskusji i wymiany myśli na tematy związane z energetyką dla młodych ludzi i ekspertów sektora

Paliwa: zielone mity

Paliwa węglowe wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej w 21 państwach UE.Średnio 30 proc. wynosi udział paliwa węglowego w produkcji energii elektrycznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej – wynika z referatu prof. Józefa Dubińskiego, dyrektora naczelnego Głównego Instytutu Górnictwa, zaprezentowanego podczas ostatniej Szkoły Eksploatacji

Zaslepka

Pomorskie: najwięcej biogazowni rolniczych w kraju

17.03. Gdańsk (PAP) - W woj. pomorskim działa 5 - spośród 20 krajowych - biogazowni rolniczych. Ponad 20 takich siłowni jest w trakcie realizacji, z czego 6 na etapie zaawansowanym. W Pomorskiem biogazownie przy fermach trzody chlewnej zbudowało jedno z przedsiębiorstw rolnych."Pomorskie należy do czołówki w kraju pod względem zrealizowanych i realizowanych biogazowni

Prawo: rekompensaty za sieci, linie i rurociągi na działkach

Właściciele nieruchomości, przez które przebiegają linie energetyczne, rurociągi, sieci wodociągowe i ciepłownicze mają dostać w sumie 18,7 mld zł rekompensat za uregulowanie stanu prawnego tej infrastruktury. Kończą się już prace nad specjalnym projektem.Chodzi o ustawę o korytarzach przesyłowych. Jej projekt powstał w Ministerstwie Gospodarki, teraz jest w konsultacjach

Finanse: pomoc publiczna dla firm energetycznych

Przemysł energetyczny i paliwowy w Polsce otrzymuje spore dotacje z państwowej kasy, wynika z informacji, którą portal nettg.pl uzyskał w oddziale Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach. Cały sektor energetyczny otrzymał w 2010 roku aż 1 mld 340 mln zł pomocy publicznej.Południowy Koncern Energetyczny zasilony został kwotą 380 mln zł, a Polska Grupa Energetyczna otrzymała

MG: wiceminister Tomczykiewicz spotkał się z bawarską delegacją

Współpraca w sektorze energetycznym oraz możliwości inwestycyjne polskich i bawarskich przedsiębiorców to główne tematy spotkania wiceministra gospodarki Tomasza Tomczykiewicza z wicepremierem rządu bawarskiego Martinem Zeilem – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez resort gospodarki. Rozmowy odbyły się 5 marca 2012 r.Wiceminister

Energia: samorządy tworzą grupę, chcą niższych opłat

Kilka samorządów z Podkarpacia, m.in. Nowej Dęby, Gorzyc, Grębowa i Tarnobrzega, planuje stworzyć grupę energetyczną. W ten sposób chcą wspólnie wynegocjować od koncernów jak największe upusty na dostawę energii do gmin.Inicjatorem powstanie grupy jest prezydent Tarnobrzega Norbert Mastalerz. Jego zdaniem grupie samorządów będzie łatwiej negocjować